600 języków Wielkiej Brytanii

Artykuł opublikowany 2 kwietnia 2013
Artykuł opublikowany 2 kwietnia 2013

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Wyjeżdżając na Wyspy, Polacy nie będą musieli obawiać się ewentualnych nieporozumień komunikacyjnych, bo według wyników cenzusu przeprowadzonego w 2011 roku przez Brytyjskie Biuro Statystyczne, ich język ojczysty jest drugim - po angielskim - najczęściej mówionym w Wielkiej Brytanii.

Już ponad 500,000 z ponad 56 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii uczestniczących w badaniu, mówi po polsku. Obecnie polski trend emigracyjny słabnie, jednak w porównaniu z mieszkańcami innych krajów członkowskich UE, Polacy stanowią największą grupę wśród przybyłych na Wyspy po 2004 roku. Ojczyzna królowej Elżbiety II to jednak nie tylko dom dla Europejczyków. Różnymi odmianami języków z terenów Indii i Pakistanu włada w przybliżeniu milion mieszkańców Wielkiej Brytanii. Popularnymi są również francuski i arabski, ale znajdą się tam i tacy, którzy na co dzień rozmawiają w gaelickim szkockim czy języku romani.

Jak pokazują wyniki badań, aż 4 miliony mieszkańców Wysp to obcokrajowcy, którzy ogółem władają około 600 językami (to prawie 2 razy więcej niż w Stanach Zjednoczonych). Choć Wyspy wydają się być istną, światową wieżą Babel, o znalezienie wspólnego języka łatwiej niż kiedyś. Z 13% obcokrajowców zamieszkujących Wielką Brytanię, tylko 0.5% nie mówi po angielsku, a 1.6% włada nim w znikomym stopniu.

Według drStevena Jivraja z Uniwersytetu w Manchesterze, kwestie imigracji w debatach publicznych są ważne również ze względu na osoby urodzone w Wielkiej Brytanii, ale pochodzące z rodzin mieszanych, dla których przynależność i integracja społeczna są kluczowe.

Przeszło miesiąc temu (21 lutego) obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i mimo że, jak mawiał ''polski Dante’’, Mikołaj Rej: ''Polacy nie gęsi i swój język mają” (o czym zresztą dosadnie przekonali się mieszkańcy Wysp Brytyjskich) komunikacja w języku angielskim jest nieodzowna w kontekście integracji i wymiany międzykulturowej.

Fot.: Główna (cc) jaci XIII/Flickr