Addiopizzo Travel: wakacje na Sycylii bez mafii

Artykuł opublikowany 19 października 2012
Artykuł opublikowany 19 października 2012
Stowarzyszenie Addiopizzo założone przez młodych wolontariuszy, ma szansę przekształcić się w profesjonalne biuro podróży. ''Odpowiedzialna i krytyczna turystyka'' staje się konkurencją na rynku. Formuła podróży i pogłębienia wiedzy na temat miejsc, gdzie obywatele przeciwstawiają się przestępczości zorganizowanej, odpowiada nowym wymaganiom turystów.
Opowieść o Sycylii, która ponosi wysiłek, by nie zostać zapomnianą.

''Chcemy stać się prawdziwym biurem podróży", mówi Chiara Utro, wolontariuszka Addiopizzo Travel, podczas prezentacji w Paryżu. Stowarzyszenie organizuje ''odpowiedzialne" wycieczki na Sycylię, zachęca do odkrywania miejsc gdzie lokalni mieszkańcy podważają dyktat mafii. Ta nowa forma turystyki alternatywnej, za rok może osiągnąć sukces. Dodatkowo: ''Turysta, który uczestniczy w naszej podróży, staje się świadkiem przestrzegania prawa, skierowanego przeciwko mafii".

Stowarzyszenie oferuje kilka pakietów turystycznych, czyli podróże dla singli, par i grup zorganizowanych. Można spędzić tutaj dzień, weekend lub tydzień. Oprócz zakwaterowania i wyżywienia w placówkach współpracujących (także w słynnym hotelu - muzeum sztuki współczesnej ''Atelier sul mare") , oferujemy wycieczki z przewodnikiem, do miejsc zmagań z mafią, spotkania z sędziami, historykami oraz z mieszkańcami zaangażowanymi w walkę na rzecz przestrzegania prawa. W cenę wliczone jest członkostwo w Addiopizzo i pamięć o Sycylii innej, niż przedstawiona w ''Ojcu Chrzestnym I, II i III".

Addiopizzo Travel to pomysł Dario Riccobono, Francesci Vannini Parenti i Edoardo Zaffuta, założycieli ruchu Addiopizzo w Palermo. Powstał on w 2004 r., rekomenduje 713 firm i sklepów, które promują logo: ''no pizzo – wolny od haraczu", oraz 10.166 konsumentów kupujących tylko produkty, których producenci nie płacą haraczu. Lista przedsiębiorców biorących udział w akcji, jest aktualizowana codziennie: ''Najpierw musieliśmy ich szukać pukając od drzwi do drzwi, a teraz co tydzień organizujemy przesłuchania, by decydować kogo można dopisać do listy", wyjaśniają.

Chiara zajmuje się rozpowszechnianiem projektu poza granicami Włoch, wśród nowych wolontariuszy. ''Spośród wszystkich stowarzyszeń i grup przeciwstawiających się z mafii, Addiopizzo proponuje najbardziej realna formę działania", tłumaczy podczas prezentacji w Ethicando. Według Chiary, Addiopizzo ''może stać się hasłem całego społeczeństwa", a praca tych ludzi może zostać dostrzeżona przez szerokie grono odbiorców, dzięki Internetowi. Ich poprzednicy nie mieli tagiego szczęścia.

Widoczność, poczucie przynależności, brak wewnętrznych hierarchii, wspieranie kluczowych instytucji i rosnąca liczba członków przyczyniły się do sukcesu tego ruchu.

Pomysł rodzi pomysł

Młodzi wolontariusze stworzyli w 2009 Travel Addiopizzo - stowarzyszenie, które opiera się na pracy profesjonalnych biur turystycznych, od zakwaterowania turystów do oprowadzenia ich po miejscach walki z mafią. Sklepikarze, restauratorzy i hotelarze są zafascynowani tym projektem: ''chcemy, żeby członkostwo było spontaniczne, nie tylko związane z zyskami gospodarczymi i pragnieniem bycia zauważonym".

"Część wpływów z AddioPizzo Travel łączy się z Addiopizzo '', wyjaśnia Chiara. ''To jest odpowiedzialna turystyka, etyczna, której celem jest odkrycie piękna Sycylii i miejsc, w których od kilkudziesięciu lat trwają potyczki”. W fazie testowania jest obecnie pakiet rowerowego zwiedzania Sycylii, podróż pomiędzy miejscami na Sycylii, które stanowiły tło dla literatury i klasyków filmowych (obecnie przeprowadzany jest sondaż w trybie online).

Projekt krytycznej konsupcji

Ważna jest też współpraca ze szkołami i uniwersytetami: Coventry University, corocznie posyła dwóch studentów na staż w stowarzyszeniu lub w ruchu, dzięki projektowi Leonardo. Ostatnie staże dotyczyły odpowiedzialnej turystyki i jej promocji za granicą. Kampania krytycznej konsumpcji Addiopizzo, to dokument o jej aktywności (rozpowszechniony za pośrednictwem greckiej strony internetowej).

Po dramacie w Duisburgu, powstał w Niemczech projekt wzorowany na AddioPizzo : ''Mafia? Nein danke", dzięki pracy eurodeputowanej włoskiej Partii Demokratycznej, Laury Garavini oraz grupie włoskich imigrantów w stolicy Niemiec. Obecnie, staż w zakresie działań promujących turystykę, odbywa w stowarzyszeniu Christine Harlacher, z Uniwersytetu w Augsburgu.

Zaskakująca jest konkurencyjność cen poszczególnych pakietów (180 euro za weekend HB z przewodnikiem), a także możliwe skutki w dziedzinie turystyki na Sycylii : mamy do czynienia z projektem „krytycznej konsumpcji” łączącym potrzeby turystów, którzy nie chcą być sami i przedsiębiorców, którzy stawiają opór mafii. Przekształcenie w organizatora wycieczek - twierdzi Chiara - będzie symbolem i dowodem na to, że taki model gospodarczy jest zdolny przetrwać bez mafii''.

''Zarówno mafia jak i antymafia muszą dostosować się do nowego środowiska". Dla tych, którzy są zafascynowani modelem Addiopizzo i Addiopizzo Travel, Chiara proponuje różne rozwiązania w zależności od ich miejsca działania. ''Na przykład tworzenie listy przedsiębiorców w Lombardii, tak jak to czynimy na Sycylii, nie miałoby sensu. Można by pomyśleć o grupach kontrolujących przejrzystość w zamówieniach publicznych, w związku ostatnimi wiadomościani o infiltracji mafii".

Pomysł rodzi pomysł, a kto wie, czy wakacje na Sycylii nie stworzą nowych.

Fot.: (cc) rickydavid/flickr; video: addiopizzotravel/youtube.