Architektura blogosfery

Artykuł opublikowany 1 kwietnia 2008
na stronie głównej
Artykuł opublikowany 1 kwietnia 2008
Większość poświęconych architekturze blogów swym zasięgiem obejmuje całą Europę, nierzadko nawet cały świat, nie ograniczając się do przedstawiania opisywanej tematyki tylko i wyłącznie na terenie kraju autora

Lunch na placu budowy wieżowca w wersji LegoLunch na placu budowy wieżowca w wersji Lego (Fot.: an-architecture.com/)

Architektura i Internet nie znają granic, o czym można się przekonać zagłębiając się w blogosferze w poszukiwaniu blogów "architektonicznych".

Austria: architektura i nowoczesne technologie

Wyrazistym przykładem paneuropejskiego podejścia do spraw architektury są dwa, niezmiernie ciekawe blogi internautów austriackich: anArchitecture i Media Architecture. Pierwszy z nich stawia sobie za cel wymianę przemyśleń, idei i koncepcji architektoniczno - urbanistycznych w wymiarze międzynarodowym, ukazując - wspaniale ilustrowane - nowatorskie rozwiązania projektantów z całej Europy (holenderskie miasteczko Haverleij, jako przykład postmodernistycznej myśli urbanistycznej). Drugi, Media Architecture, to jedna z najbardziej interesujących stron internetowych tego typu, na jakie udało mi się trafić. Jego tematyka to sposób, w jaki nowoczesne technologie elektroniczne wykorzystywane są do ekspozycji ogromnych rozmiarów obrazów i animacji na fasadach budynków i w ich wnętrzach. Wspaniale ilustrowany blog, regularnie przedstawia nowe projekty łączące w sobie architekturę, sztukę, technologię nowych mediów i design. Wśród licznych przykładów wyróżniają się: ekspozycja holenderskiego Pleinmuseum w Paryżu, wieża KPN w Rotterdamie oraz londyńska Giełda Papierów Wartościowych.

Rumunia: fascynujące związki

Kolejnym blogiem, łączącym w sobie zagadnienia architektury i współczesnej techniki cyfrowej, jest blog rumuńskiego studenta architektury, zatytułowany Code and architecture. W intrygujący i niekonwencjonalny sposób autor przedstawia w nim związki, jakie zachodzą pomiędzy kodem (oprogramowaniem), a wyglądem (architekturą) - starając się udowodnić, iż współczesne oprogramowanie wspomagające projektowanie architektoniczne (CAD) oraz - w jeszcze większym stopniu - sposób, w jaki uczelnie uczą przyszłych architektów wykorzystywać to oprogramowanie, decydują o nudzie i monotonii współczesnej sztuki architektonicznej.

Hiszpania: historie domów

Stories of Houses

Stories of Houses

Następny blog, Stories of Houses - przedstawiający bogactwo i różnorodność współczesnej myśli architektonicznej - w oczywisty sposób przeczy tezom rumuńskiego blogera. Hiszpańscy blogerzy, analitycznie, krytycznie i szczegółowo, omawiają w nim przykłady współczesnego budownictwa jednorodzinnego w Europie. Każdy wpis poświęcony jest jednemu budynkowi: przedstawia właściciela nieruchomości, jej projektantów, a także omawia interakcje na linii: inwestor-architekt-władze lokalne, uwzględniając przy tym takie wymagania stawiane projektowi, jak jego funkcjonalność czy sposób wkomponowania się w istniejącą zabudowę i warunki naturalne. Każda z omawianych realizacji jest bogato ilustrowana zdjęciami właścicieli, projektantów, rysunków i szkiców projektowych oraz gotowego budynku - zarówno wnętrz, jak i elewacji.

Najbardziej spektakularne przykłady to dom w kształcie wstęgi Möbiusa w Amsterdamie, walijski dom brytyjskiego multimilionera, Boba Marshall-Andrews'a i niezwykłego kształtu willa w Madrycie.

Anglia: Środowisko, głupcze!

Równie (Foto: nat-envir-sun.blogspot.com/)ciekawym blogiem jest angielski blog, traktujący o budownictwie przyjaznym dla środowiska naturalnego: ArchiEnvironmental. Autor przedstawia w nim przykłady współczesnej ekologicznej myśli architektonicznej: domy na wodzie, dom - rzeźbę z otoczaków, czy pionową farmę ekologiczną. Interesującym, choć traktującym o nieco innych zagadnieniach, jest następny angielski blog: Gabion. Autor, mieszkający w Londynie krytyk sztuki i architektury, w niezwykle interesujący sposób przybliża nam zarówno kwestie historyczne związane z zagadnieniami kształtowania przestrzeni (modernizm w architekturze), jak i najnowsze, nierzadko kontrowersyjne, wydarzenia związane z tą tematyką (rozbudowa lotniska Heathrow).

(Zdjęcia: StoriesOfHouses; duimdog/Flickr; mk4dz/Flickr; James Cridland/Flickr)

Przykłady współczesnej architektury w Europie

(Turning Torso Malmö; Calatrava, svanes/flickr. Guggenheim museum/Bilbao; Frank Gehry, cincinnato/flickr. Herzog & de Meuron, OPetros/flickr. Gherkin, Londyn; Norman Foster, xgravity23/flickr. Quai Branly w Paryżu; Jean Nouvel, frenz69/flickr. Muzeum Żydowskie w Berlinie; Daniel Libeskind, cloudberrynine/flickr. Dom cechowy w Graz; Peter Cook & Colin Fournier, annia316/flickr. DZ Bank, Frankfurt; Frank Gehry, pittigliani2005/flickr. Dom projektu mdrdv w Madrycie; Christina Mingot/flickr. Dom projektu Sanaa w Zagłębiu Ruhry area (Niemcy), tom$ /flickr. Selfridges w Birmingham; Future Systems, the-tml/flickr. Allianz w Monachium; Herzog & de Meuron, probek/flickr.