Bezpieczeństwo na drogach: ministrowie hamują

Artykuł opublikowany 16 stycznia 2009
Artykuł opublikowany 16 stycznia 2009

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Czy można dostać mandat za przekroczenie prędkości poza granicami swojego kraju? Oto punkt zapalny, bowiem temu rozwiązaniu sprzeciwiają się niektórzy ministrowie transportu.

Ta dyrektywa ma na celu ułatwianie ponadgranicznego egzekwowania kar, a także przepływu informacji między władzami zajmującymi się rejestracją pojazdów. Parlament Europejski przyjął ten tekst 16 grudnia przy 594 głosach za, 35 przeciw i 40 wstrzymujących się. Mimo to większość ministrów transportu UE nadal sprzeciwia się temu ustawodawstwu dotyczącemu bezpieczeństwa na drogach. Na przykład Niemcy chcą chronić swoich obywateli zapewniając im w ten sposób bezkarność poza granicami kraju. Dlatego zaproponowały poprawkę do ustawy, która całkowicie pozbawiła go znaczenia. Współpraca międzyrządowa byłaby bowiem nieobowiązkowa. Tak więc większość rządów nadal udaje, że chce ograniczyć liczbę zabitych na drogach, jednocześnie pozbawiając się możliwości działania.