Born Free: Wszyscy jesteśmy rudzi

Artykuł opublikowany 19 maja 2010
Artykuł opublikowany 19 maja 2010
Wyobraźcie sobie świat w którym rudzi, lub jeśli wolicie język poprawny politycznie: weneccy blondyni, zamiast bycia tylko obiektem żartów, są prześladowani i mordowani. To postulat piosenki Born Free zespołu M.I.A. Wideo odnalezione i interpretowane przez portal Puy de babel.

Jeśli ktoś jest mistrzem w kręceniu teledysków osławionych estetyczną przemocą, to jest to on, Romain Gavras, 28-letni francuski reżyser, utalentowany i prowokujący. Jego ostatnie dokonania mówią same za siebie: Stress, piorunujący teledysk zespołu Justice, w którym pełna nienawiści grupa młodzieży z paryskiego przedmieścia dociera do stolicy, niszcząc wszystko na swojej drodze. Born Free, teledysk zrealizowany dla zespołu M.I.A, jest pewnego rodzaju kontynuacją klipu Stress: 8 minut i 53 sekundy ciosu zadanego sztyletem, który zmrozi wam krew w żyłach… i zmusi do myślenia.

Jego nowy teledysk, prawie ocenzurowany na portalu Youtube, już od dnia wydania wzbudza kontrowersje w związku z obrazowaną ogromną przemocą. To jednak nie zraża bloggerów Puy de Babel, którzy: „wspierają całkowicie poczynania reżysera. Myślę, że rudzi mają również prawo do chwili medialnego zainteresowania, w końcu to mniejszość widoczna jak każda inna!” Trzeba było ją ukazać w takim świetle? Dyskusje można śledzić na portalu Puy de Babel, blogu babelian z Clermont Ferrand.

Fot. zrzut ekranu MIA Bornfree OFFICIAL @ Worldtown/YouTube