Bośnia i Hercegowina bliżej Europy.

Artykuł opublikowany 14 grudnia 2007
opublikowano w społeczności
Artykuł opublikowany 14 grudnia 2007
Piątego grudnia Bośnia i Hercegowina, jako ostatnie państwo na Bałkanach, parafowała Porozumienie o Stabilizacji i Stowarzyszeniu z Unią Europejską. Wydarzenie to jest długo oczekiwanym i niewątpliwie najbardziej zdecydowanym krokiem naprzód w procesie integracji z UE. Podpisy pod dokumentem złożyli Komisarz ds.
rozszerzenia Olli Rehn oraz Nikola Špirić, prezes Rady Ministrów BiH, który podawszy się do dymisji na początku listopada, sprawuje funkcję do powołania swojego następcy. Obecni byli również członkowie Prezydium BiH, Zeljko Komšić, Haris Silajdzić i Nebojše Radmanović, oraz Wysoki Przedstawiciel Miroslav Lajčak. „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, ponieważ Bośnia i Hercegowina bardzo długo czekała na tę chwilę. Od jutra przystępujemy do procesu społecznej transformacji BiH, a parafowanie i wcielanie w życie postanowień Porozumienia znacznie nam w tym pomoże. Parafowanie Porozumienia rozpoczyna etap realizacji konkretnych zadań, zarówno tych łatwych, jak i trudnych, przed którymi stanęły wszystkie państwa członkowskie UE” powiedział Nikola Špirić. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że rządzący zdają sobie sprawę z obowiązków, które na nich nakłada Wspólnota Europejska. Do priorytetów należy reforma policji i administracji publicznej, reformy gospodarcze oraz polepszenie współpracy z Trybunałem w Hadze. Zapewnił również, że politykom zależy na jak najszybszym podpisaniu Porozumienia o Stabilizacji i Stowarzyszeniu z Unią Europejską. Komisarz ds. rozszerzenia zaznaczył, że podpisanie Porozumienia wpłynie na polepszenie warunków życia mieszkańców BiH. Europa bardziej otworzy się na współpracę gospodarczą i handlową z tym państwem, a także zostanie oficjalnie wytoczona wojna przeciw zorganizowanej przestępczości. „Bardzo ważne jest to żeby doszło do sprawnego wprowadzania w życie ustaleń zawartych w Porozumieniu. Przyniesie to stabilizację, która zachęci zagranicznych inwestorów. Pomyślnie przeprowadzone reformy doprowadzą do polepszenia gospodarki kraju, w wyniku czego zmniejszy się bezrobocie. Właśnie dlatego dziś powinniśmy świętować.” Powiedział Rehn. Miroslav Lajczak również stwierdził, że: „Parafowania Porozumienia pokazało, że BiH jest zdolna do uczynienia kroku naprzód wbrew trudnościom, z którymi się borykała w ostatnim czasie. Mam nadzieję, że rządzący szybko przystąpią do wprowadzania reformy policji. Będzie to dowód na to, że BiH jest gotowa do podpisania Porozumienia.”

Rozmowy o Porozumienie o Stabilizacji i Stowarzyszeniu z Unią Europejską BiH rozpoczęła w listopadzie 2005, a zakończyła w grudniu zeszłego roku. Głównym powodem odłożenia na rok parafowania Porozumienia był brak politycznej woli w przeprowadzeniu reform, zwłaszcza reformy policji.