Cafe Label w styczniu

Artykuł opublikowany 10 stycznia 2008
na stronie głównej
Artykuł opublikowany 10 stycznia 2008
Nowy Rok 2008 zaskakuje poprzez meksykańskie aspiracje, norweskie mieszanki stylów, krążki francuskich księżniczek oraz zupełną niespodziankę- wyczyny węgierskiej kapeli. Wprowadza zupełnie nowy porządek na Europejską scenę muzyczną!

The Moog: Sold for Tomorrow

(©Németh Kristóf 2006/moog.hu)

Skąd może pochodzić tych pięciu elegancko The Moog Cover (Fot.: ©moog.hu)ubranych panów ze stylowymi fryzurkami? Z Anglii? Walii? A może ze Szwecji? Otóż nie. Zespół The Moog wywodzi się z kraju, który niekoniecznie jest posądzany o tworzenie najlepszej muzyki z gatunku pop w Europie - z Węgier. Początki kapeli to zwyczajny mały projekt kilku kolegów, który niedawno przerodził się w niewiarygodną historię ich sukcesu. The Moog jest węgierską kapelą rockową z amerykańską etykietką na krążku. Ich album Sold For Tomorrow może śmiało konkurować ze szwedzka grupą The Hives.

Megaphon Import Service

Roxana Río: Versos de Agua

"Desierto sin ley" - Roxana Río & Javier Ojeda

Meksykańska piosenkarka Roxana Río, mieszkająca w Madrycie Roxana Río Album (©roxanario.com)już od kilku lat, tworzeniem muzyki zajmuje się odkąd była małą dziewczynką. Podczas występu w małej hali koncertowej wyśpiewała sobie sławę na terenie całej Hiszpanii. Jej drugi album Versos de Agua ukazuje jej mroczną a zarazem melancholijną barwę głosu, która to niekiedy podczas koncertów na żywo lubi wzmocnić kieliszkiem tequili.

Charakterystyką nietypowego brzmienia Roxany jest jej wrodzona mieszanka meksykańskich korzeni z innymi stylami, takimi jak francuskie piosenki, hiszpański pop, czy amerykański jazz.

Większość z trzynastu kawałków zamieszczonych na krążku jest jej własnego autorstwa, tylko trzy to zinterpretowane na nowo wersje ludowych azteckich piosenek. Jeśli chcesz dać się pochłonąć nostalgicznym meksykańskim klimatom, z pewnością powinieneś zajrzeć do bajki Roxany Río.

Warner Music Hiszpania

Missill: Targets

(©beatsinternational.com)

Krytycy mają ja za mało znaczącą postać i z tego powodu odrzucają. Imprezowicze natomiast okrzyknęli ja jako boginię klubowej sceny. Missil: Targets (Foto: ©beatsinternational.com)Jej powalająca twórczość potrafi zwalić z nóg zwykłych śmiertelników. Zaledwie w wieku 25 lat, Paryżanka Emily zdołała zebrać sporo opinii na temat swojego brzmienia: "electro, hip hop, rock, baile funk, dubstep, reggae, dancehall i wiele innych". Ta ostatnia jest najbardziej odpowiednia.

Ogólnie wiadomo, że Emili, czy też Missill, nie jest jedynie DJ-ką i producentką ale także grafikiem, sama również projektuje swoje stroje oraz reżyseruje videoclipy. Każda klasyfikacja Emili byłaby bezskuteczna, gdyż jej twórczości po prostu nie da się zaszufladkować.

Kiedy Dj Missill po raz pierwszy opublikowała swe kreatywne pomysły, niewiele zostało po jej przełomowych poglądach, silnych dźwiękach oraz idei clubbingu.

Discograph / Rough Trade

The National BankThe National Bank: Come on over to the other side

(©Emarcy)

Norweski kwintet The National Bank wydając swój debiutancki album bez tytułu w 2004 roku, The National Bank (Foto: ©thenationalbank.no)zaskoczył zarówno krytyków jak i publikę chwytliwą muzyką pop. Chłopcy z kapeli zostali nagrodzeni przez Spillmans Prize - odpowiednik niemieckiej nagrody Grammy za najlepszą grupę pop, po czym przeszli na 3-letni urlop.

Żaden z członków zespołu nie może byś zaklasyfikowany jako popowy artysta, pomimo faktu, iż są rozwiniętymi i doświadczonymi muzykami. Brothers Martin i Lars Horntveth reputację zyskali dzięki swoim innowacyjnym jazzowo rockowym początkom w "Jaga Jazzist". Klawiszowiec Morten Qvenild posiada również jazzowe korzenie. Basista Nikolai Eilertsen wywodzi się natomiast z typowo rockowych klimatów. To właśnie to niesamowite zróżnicowanie stylów sprawia, że Come On Over To The Other Side jest dziełem sztuki, które zwiastuje Nowy Rok.

The National Bank : "Family"

Emarcy Records / Universal