Cahuzac: ciemna strona francuskiej polityki

Artykuł opublikowany 10 kwietnia 2013
Artykuł opublikowany 10 kwietnia 2013
W zeszłą środę prezydent François Hollande przedsięwziął kroki mające ograniczyć konsekwencje oszustwa podatkowego, o które oskarżany jest francuski minister do spraw budżetu Jérôme Cahuzac. Zapowiedział, że w przyszłości odpowiednie akty prawne będą sprawowały nadzór nad kontami polityków i uniemożliwią reelekcję deputowanych skazanych wcześniej za korupcję.
Zdaniem komentatorów póki klany polityczne będą rozdawać karty, a kierujący państwem nie potraktują poważnie swojej odpowiedzialności, póty tego typu reformy pozbawione będą sensu.

Francja - La Croix: i sztandar

Wprowadzając ”bezlitosne reformy” prezydent François Hollande usiłuje na nowo zdobyć zaufanie Francuzów podważone przez polityków. Wszystko to zda się jednak na nic, jeśli rządzący nie poniosą w końcu odpowiedzialności za swoje czyny, lamentuje katolicki dziennik ”La Croix”: ”zdradzają nas ci sami, którzy narzucają nam rygor. Brak przykładu ze strony elit jest nie do przyjęcia. Prezydent Hollande szybko zrozumiał, że aby uniknąć ognia krytyki, musi zadeklarować swoją chęć działania. Ale wszystkie ustalenia, prawa i mechanizmy weryfikujące będą niewystarczające, jeśli mężczyźni i kobiety biorący na siebie odpowiedzialność polityczną nie będą traktowali jej przede wszystkim jako służby, jeśli nie dopasują swoich czynów do swoich idei i jeśli będą żądać od innych tego, czego nie wymagają od samych siebie. Jeśli nie wypełnią swojej misji, swojego mandatu w uczciwy i zgodny z zasadami moralnymi sposób”. (Artykuł opublikowany 03.04.2013)

Handelsblatt- Niemcy: to nie jest normalne, Panie Hollande

W następstwie afery podatkowej byłego ministra ds. budżetu Jérôme'a Cahuzaca francuski prezydent François Hollande ogłosił zaostrzenie zasad kontroli parlamentarzystów i członków rządu. Niestety klany kontynuują rozdawanie kart wśród politycznych elit francuskich, krytukuje liberalny dziennik ”Handelsblatt”, któremu nie podoba się inicjatywa prezydenta: ”Hollande chciał wykorzenić korupcje i jej intrygi, jednak mu się to nie udało. Od tej chwili, zszokowany, nie przestaje mówić o zniewadze dla Republiki i o »brakach w republikańskiej moralności«. Mimo to miesiącami bronił Cahuzaca – ruch ten opozycja wypomina mu z przyjemnością przy każdej okazji. Partia konserwatywna, UMP (Unia na rzecz Ruchu Ludowego) już ogłosiła, iż trudno im wyobrazić sobie, że Hollande nic o tym nie wiedział... Hollande będzie musiał wyjaśnić dlaczego, pomimo podejrzeń, utrzymywał Cahuzaca na stanowisku ministra przez tak długi okres czasu. Historia ta jest znamienna dla całej polityki francuskiej, czy to prawicowej czy lewicowej. W sytuacji kiedy polityka i ekonomia są ze sobą ściśle związane, klasa która poznała się w murach Grandes écoles (prestiżowych francuskich uczelniach wyższych, które od lat pociągają za sznurki w świecie dyplomacji) chroni swoich członków i wspiera tym samym korupcję”. (Artykuł opublikowany 04.04.2013)

Le Temps- Szwajcaria: nie polegajcie już więcej na władzy

Afera Cahuzaca wyciągnęła na światło dzienne brak zdrowej relacji między polityką francuską i władzą, analizuje liberalno-konserwatywny dziennik ”Le Temps”: ”zachowanie Jérôme'a Cahuzaca i jego zaprzeczenia przez długie miesiące są symptomami bezkarności, którą pewna wszechwładna elita polityczna sobie przyznaje, braku skutecznej przeciwwładzy i skrzydeł nadzoru opozycji zmuszonej do wykorzystywania w sprawowaniu władzy zagniewanych statystów i karykatur. We Francji, bardziej niż gdziekolwiek indziej, mężczyzna czy kobieta polityk ucieleśnia bohatera narodowego górującego nad wszystkimi. Tego, wokół którego wszystko się toczy i którego się krytykuje za każdym razem, kiedy ma czkawkę. Te stosunki z władzą są niezdrowe i faworyzują zbaczanie z kursu, który mniejsze, zdecentralizowane bądź federalne demokracje potrafią kontrolować”. (Artykuł opublikowany 04.04.2013)

Il Sole 24 Ore- Włochy: brednie i łatwowierność

Francuski prezydent odrzucił zarzuty, oskarżając swój rząd o zatuszowanie sprawy Cahuzaca. Podejmowane kroki, które mają uspokoić nastroje społeczne nie wystarczają, komentuje liberalno-konserwatywny dziennik ekonomiczny ”Il Sole 24 Ore” : ”fala szoku spowodowana bombą o nazwie Cahuzac jest na tyle silna, że Hollande, aby uniknąć dalszego osłabiania się jego pozycji( w końcu to właśnie on mianował ministrów), musi jak najszybciej przegrupować swój rząd. Od pierwszego ministra Jean-Marc Ayrault, któremu brakuje charyzmy i nie ma zdolności narzucania swojego zdania, po ministra ds. ekonomii Pierre'a Moscovici (...) Ten ostatni szczerze przyznał się, że był zbyt łatwowierny - ogromny błąd w świecie polityki. Podobnie jak naiwność i amatorszczyzna, które okazało wielu polityków zamieszanych w tę historię (...) Aby afera Cahuzaca nie zmieniła się w aferę państwową, Hollande będzie musiał udowodnić Francuzom, że dobrze opanował sytuację”.

(Artykuł opublikowany 04.04.2013)

28 państw - 300 środków masowego przekazu - 1 przegląd prasy Przegląd prasy euro|topics przedstawia tematy które poruszają Europą i odzwierciedlają mnogość opinii, idei i nastrojów

Fot.: strona główna (cc) Philippe Moreau/flickr