Ceny benzyny w lutym 2008

Artykuł opublikowany 28 lutego 2008
na stronie głównej
Artykuł opublikowany 28 lutego 2008
Ceny benzyny już osiągnęły granicę stu dolarów za baryłkę. Jednocześnie wskaźniki inflacji w Europie wymykają się spod kontroli. Porównajmy sytuację w poszczególnych krajach Unii.

Kliknij w ikonę, aby poznać cenę za litr paliwa w danym kraju

Cena odnosi się do benzyny Super 95-oktanowej, dostępnej dla klientów w całej Europie. W niektórych przypadkach są to ceny szacunkowe, jako że często się zmieniają w danych regionach.

Ceny gazu w Europie idą w górę ze względu na zwiększenie światowego zapotrzebowania oraz ograniczenie zapasów i źródeł, a także skomplikowaną sytuację polityczną w niektórych regionach bogatych w ropę. Na dodatek benzyna jest wysoko opodatkowana w większości krajów europejskich. To, co tak wydatnie pokazują różnice w cenach paliwa, to właśnie zróżnicowanie opodatkowania. Włochy dla przykładu postanowiły 20. lutego o zmniejszeniu podatków na ropę, żeby konsumenci byli w stanie poradzić sobie w zaistniałej sytuacji.

Nasilenie zapotrzebowania na ropę nie wszędzie jednak powoduje, że benzyna staje się nieznośnie droga. Większość krajów eksportujących ropę wciąż cieszy się niewiarygodnie niskimi cenami, gwarantowanymi przez rząd. Przykładowo litr paliwa w Arabii Saudyjskiej kosztuje 12 eurocentów!