"Chciałbym być piosenkarzem"

Artykuł opublikowany 2 maja 2006
Artykuł opublikowany 2 maja 2006

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Programy telewizyjne takie jak Idol karmią artystyczne marzenia całego pokolenia. Popyt na nauczycieli śpiewu wystrzelił a oferta castingów się zwiększyła. Ale uwaga - oszustwa są na porządku dziennym.

Séphora, masz osobowość i opanowanie, pomimo Twojego młodego wieku. Jest wiele ludzi, którzy się śpiewają tak dobrze jak Ty, ale nic nie przekazują. Ty masz szczęście nie być przeciętną piosenkarką i dlatego Cię tak lubimy. Oczy 17-letniej Séphory, rozjaśniają się od pochlebnych słów nauczycielki. Nie wszyscy mają ten przywilej uczestniczyć w prywatnych lekcjach u Jasmine Roy, trenerki śpiewu, która stała się sławna dzięki warsztatom prowadzonym w telewizyjnych programach typu reality show. Znajdujemy się w jej wyjątkowym domu w paryskiej dzielnicy Montparnasse.

Séphora trzyma mikrofon, gotowa uwodzić. Przygotowuje piosenkę "Tu serás" Emmy Daumas, żeby zaprezentować się na castingu do programu telewizyjnego Idol, szósta edycja. Jasmine Roy filmuje próbę domową kamerą. U jej boku Nicolas Pélacy łowca młodych talentów, daje praktyczne rady: Patrz w kamerę, ale nie zapominaj o castingu. Nie oddalaj ust od mikrofonu. Nie rób dziwnych min, jeśli zafałszujesz; nikt tego nie zauważy. Jasmine i Nicolas zaczynają publikację praktycznego przewodnika o tym, jak przedstawić się na castingu, skierowany jest on do osób bez doświadczenia, takich jak Séphora.

Wierzę w tę dziewczynie, do tej pory dobrze jej wychodzi śpiewanie, zapewnia mistrzyni, ,i>i mam ochotę jej pomóc. Na castingu będzie 10.000 do 19. 000 kandydatów, z których trzeba wybrać jedynie 16. Jasmine Roy stanowi część jury, ale zapewnia, że jej uczennica nie wejdzie do programu przez protekcję, zwłaszcza, że ostateczną decyzję podejmuje 27 osób.

Zadadzą Ci wiele pytań, żeby zobaczyć czy jesteś wystarczająco silna psychicznie. Na przykład, mogą Cię zapytać, czy byłabyś w stanie schudnąć, wyskakuje nauczycielka. Blondynka o pełnych kształtach odpowiada bez zastanowienia: Tak, tak, tak. Już o tym myślałam. Nauczycielka stara się być ostrożna: Jedynym powodem, dla którego zachęciłam Séphorę do spróbowania sił w castingu było to, że nie będzie dramatem, jeśli zostanie odrzucona. Casting może zachęcić ją do brania lekcji na poważnie.

Formuła konkursu telewizyjnego, gdzie grupa młodych ludzi otrzymuje lekcje, aby stać się piosenkarzami, stała się hitem w całej Europie i pobiła rekord oglądalności. Popularność tych programów wzbudziło rozmnożenie nauczycieli śpiewu, mniej lub bardziej profesjonalnych, którzy są odpowiedzią na nadzieję pokolenia, które marzy o zostaniu znanym piosenkarzem. Aby kontrolować rynek, we Francji nauczyciele śpiewu muszą obowiązkowo posiadać dyplom państwowy, uprawniający do uczenia w szkołach publicznych. Sektor prywatny, natomiast, nie jest uregulowany prawnie i każdy może nazwać się nauczycielem śpiewu. Jasmine Roy uważa, że niekonieczne jest narzucanie obowiązku posiadania dyplomu: Ja mam 20 lat doświadczenia na scenie, a w zamian, jest wielu nauczycieli, którzy nigdy nie śpiewali. Z drugiej strony, jak chcesz zrobić dyktando muzyczne początkującym, jak Séphora?

Gorączka artystyczna trawi również rodziców i najmłodszych. Dlatego też są organizowane kolonie tematyczne dla dzieci w wieku 8-12 lat, podczas których dzieci nagrywają płytę. Cena 15-dniowego pobytu to 949 euro. Z drugiej strony, na casting do Idola przychodzą coraz to młodsi kandydaci. 12-letnie dziecko nie jest na to przygotowane ani fizycznie ani psychicznie. Radzimy rodzicom, aby poczekali. Trzeba mieć na uwadze, że większość małych aktorów lub piosenkarzy, później nie robi kariery, po prostu się wypalają, twierdzi Jasmine Roy.

Niespełnione obietnice

Na nieszczęście, obok legalnego przemysłu, pojawia się mnóstwo hochsztaplerskich ofert ludzi, którzy nie mają nic wspólnego z światem showbiznesu i chcą się jedynie wzbogacić. Stowarzyszenie Stop Arnak Casting wspiera od 1999 roku ofiary złodziejskich castingów we Francji, Belgii a z końcem roku również we Włoszech. Stowarzyszenie liczy, że od 15.000 do 20.000 osób jest okradanych co roku. Prezes stowarzyszenia James D. Chabat, twierdzi w ciągu kilku lat młodzi stworzą pokolenie rozczarowanych. Internet to niewyczerpane źródło castingów istniejących jedynie w wirtualnej przestrzeni. Jednym z najbardziej skandalicznych przypadków masowego oszustwa we Francji, był casting zorganizowany przez arenacasting.com, który pobrał po 200 euro od 13.000 osób, a po przedsięwzięciu zniknął.

Boris chciał zostać aktorem, oderwał numer telefonu z ogłoszenia, które było przyklejone do latarni. Zapłacił 600 euro agencji mediartistic, aby zrobić swoje portfolio i mieć dostęp do ogłoszeń o castingach. Jakiś amator zrobił nam zdjęcia, na których wyszliśmy jak niedojdy. A było nas bardzo dużo. Spodziewałem się bardziej profesjonalnych zdjęć, które pozwoliłyby mi brać udział w castingach. Przez rok zaproponowano mi jedynie statystowanie, które mógłbym sobie sam załatwić. Później agencja zwinęła się z dnia na dzień, wspomina rozgniewany.

Do czego jesteś zdolny, żeby osiągnąć sukces?

Marzenia o wielkości mogą obniżyć poczucie wartości do nieoczekiwanych granic. Stowarzyszenie Stop Arnak Casting zapewnia, że około10% oszukanych jest uwikłanych w przypadki prostytucji. Ofiary są gotowe na wszystko, żeby wygrać. Generalnie, mają sporo problemów ekonomicznych, mówi prezes stowarzyszenia, James D. Chabat, który dodaje: potem się wstydzą i wolą zapomnieć.

We Francji miało miejsce kilka przypadków nadużyć seksualnych za zgodą rodziców. Bez wymieniania nazwisk Chabat oskarża znaną ze świata muzyki osobę, która obiecuje zrobić gwiazdy z młodych ludzi w zamian za przysługi seksualne. Najsmutniejsze w tym jest, że potencjalne ofiary wyrobiły sobie już nazwisko. Popularność oskarżonego, sukces artystyczny ofiar i współudział rodziców utrudniają znalezienie świadków i dowodów, stwierdza Chabat.