Co zrobić w przypadku zgubienia portfela z dokumentami?

Artykuł opublikowany 28 lipca 2014
Artykuł opublikowany 28 lipca 2014

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Zgubienie lub kradzież portfela jest przykrym i stresującym doświadczeniem, nie tylko z powodu utraty pieniędzy, ale przede wszystkim dokumentów tożsamości oraz kart płatniczych. Istnieje ryzyko, że złodziej czy przypadkowy znalazca posunie się także do wykorzystania naszej tożsamości w celach niezgodnych z prawem.

Ze statystyk Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumenty Zastrzeżone Związku Banków Polskich wynika, że w pierwszym kwartale 2014 roku Polacy zastrzegli aż 27,3 tys. utraconych dokumentów tożsamości. W tym samym okresie udaremniono ponad 2 tys. prób zaciągnięcia kredytów na łączną kwotę aż 134,9 miliona złotych, które miały zostać zawarte przy pomocy skradzionych dokumentów. W związku ze statystykami warto dokładnie wiedzieć, co zrobić w przypadku utraty dokumentu.

Kiedy zorientujemy się, że nasze dokumenty zostały zgubione lub skradzione, musimy natychmiast powiadomić o tym odpowiednie instytucje. Pierwszym krokiem, który należy wykonać jest zgłoszenie tego faktu w Systemie Dokumenty Zastrzeżone. W przypadku kradzieży, trzeba dodatkowo jak najszybciej zgłosić się do najbliższego komisariatu Policji, który odnotuje zdarzenie i w razie konieczności potwierdzi kradzież w innych miejscach. Kolejno, należy udać się do swojego urzędu gminy, który wyda stosowne zaświadczenie potrzebne do wyrobienia nowego dokumentu. Warto również pamiętać o zgłoszeniu utraty prawa jazdy, paszportu, kart płatniczych oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu w odpowiednich instytucjach.

Równie ważne jest zastrzeżenie kart płatniczych. Można go dokonać w instytucjach finansowych, których klientami jesteśmy. Należy w tym przypadku pamiętać, że czas działa na naszą niekorzyść, gdyż do momentu zgłoszenia, to my jesteśmy odpowiedzialni za utratę gotówki z konta. Dopiero po zgłoszeniu utraty karty odpowiedzialność za nieuprawione transakcje przejmuje bank.

Nowością na rynku są usługi, które zwiększają szanse odnalezienia dokumentów tożsamości, a całodobowe Centrum Alarmowe zapewnia wsparcie w trudnych dla klienta sytuacjach. Taką kompleksową pomoc oferuje mySafety z usługą Bezpieczne Dokumenty, przeznaczoną dla wszystkich, którzy chcą zabezpieczyć dowód osobisty, prawo jazdy czy paszport, jak również sam portfel. Klient może niezwłocznie zablokować utracone dokumenty pod bezpłatnym, całodobowym numerem telefonu. mySafety Bezpieczne Dokumenty gwarantuje pomoc w wyrobieniu duplikatów, ochronę tożsamości oraz zabezpieczenie przed defraudacją. Specjalny hologram, umieszczony na dokumentach, zawiera numer infolinii, jak również instrukcję dla znalazcy, otrzymującego nagrodę finansową za zwrot. mySafety ponosi zarówno koszty nagrody i kurierów na linii znalazca – mySafety – właściciel.

Jeśli odzyskamy zastrzeżone uprzednio dokumenty, należy pamiętać o możliwości ich odblokowania. Nie ma wówczas konieczności wyrabiania duplikatów.