Człowiek, który stworzył Red Bulla

Artykuł opublikowany 31 marca 2009
Artykuł opublikowany 31 marca 2009
Autor: Claudia Müllauer Tłumaczenie: Magdalena Labus Urodzony 20-go maja 1944 roku w miasteczku St. Marein w Styrii założyciel koncernu Red Bull Dietrich Mateschitz na stałe obejmuje pozycję na liście najbogatszych ludzi świata Forbes’a.

Poza producentem bielizny marki Palmers, Red Bull to jedna z niewielu austriackich firm o międzynarodowej sławie. Jednak sam wynalazca Red Bulla Dietrich Mateschitz to w republice alpejskiej osoba, o której niewiele wiadomo. Oto kilka informacji na jego temat.

Mateschitzowi udało się, mimo słabych wyników w szkole oraz ciągnących się w nieskończoność studiów w Wyższej Szkole Handlowej w Wiedniu, stworzyć imperium razem z partnerami z Tajlandii oraz opanować nie tylko rynki europejskie, ale również amerykański. Obecnie co trzecia puszka Red Bulla sprzedaje się w Stanach Zjednoczonych. Mateschitz wcześniej pracował w wielu różnych firmach jako specjalista od marketingu, aż w latach 80-tych pracując w firmie „Blendax“ miał okazję poznać silny rynek napojów energetycznych w Azji, podczas licznych podróży służbowych w tamte strony. Zainspirowany tym założył wraz z Chaleo oraz Chalerm Yoovdhiya w roku 1984 przedsiębiorstwo o nazwie Red Bull. Napój energtyczny o tej samej nazwie wprowadzono na rynek w 1987 roku. Mieszanka kofeiny, witamin oraz tauryny powoduje przede wszystkim wzrost wydolności psychicznej. Ciekawe co, poza Red Bullem utrzymuje tak wysoki poziom energetyczny tego interesującego Europejczyka, ale trudno dowiedzieć się czegoś więcej o jego życiu prywatnym, zwłaszcza, że jako specjalista od marketingu, swój wizerunek kreuje zgodnie z kampanią reklamową produktu. Ubrany zwykle w dżinsy i kurtkę o lekko ironicznym acz uprzejmym sposobie bycia, który szczególnie pasuje milionerom. Jest również znanym przeciwnikiem instytucji małżeństwa, jego 11-letni syn pochodzi z poprzedniego związku.Jest chodzącą reklamą własnego produktu – żyje aktywnie, uwielbia uprawiać sport  oraz jest znany ze sponsorowania wszelkich imprez sportowych. W 2005 roku Red Bull przejął na przykład drużynę austriacką Bundesliga-Verein Austria Salzburg i nazwał ja „Red Bull Salzburg“. Red Bull sponsoruje też chętnie imprezy w ramach sportów motorowych lub innych sportów ekstremalnych.Słabość Mateschitza do samolotów skłoniła go do budowy hangaru nr 7 na lotnisku w Salzburgu („Hummel Salzburg“). Ta szklana światynia, wywierające wrażenie swoimi rozwiązaniami architektonicznymi służy nie tylko do odprawy samolotów załogi „Flying Bulls“, ale stanowi również centrum sztuki i architektury Salzburga. Życie i sukces Austriaka inspirują i dodają skrzydeł niejednemu wiecznemu studentowi oraz dają nadzieję na wielką karierę po zakończeniu studiów.

Zdjęcia:

Latający Mateschitz/ Flying Mateschitz (Maurin Picard)

Puszka Red Bulla/Red Bull Dose (Fristle/flickr)