CZY EUROPA ULEGA ROSJI?

Artykuł opublikowany 15 grudnia 2008
opublikowano w społeczności
Artykuł opublikowany 15 grudnia 2008
We wczorajszym wywiadzie Rymanowskiego z prezydentem Lechem Kaczyńskim, padły ważne i ostre słowa. Głowa Państwa powiedziała, że Lech Kaczyński jeszcze przed tym wywiadem powiedział słowa, które uważam za bulwersujące. Powiedział, że uważa polityków go krytykujących za . Są to słowa nie godne głowy państwa. Prezydent nie powinien mówić ja mam rację a wszyscy inni to lobby prorosyjskie.
  Ponieważ od dawna zastanawia mnie czemu tak wielu ludzi ma podobny pogląd, to należałoby zadać wreszcie pytanie. W czym to ustępowanie się przejawia i czy rzeczywiście UE na kolanach działa w interesie Rosji?   Polsko - Szwecka inicjatywa współpracy Unii Europejskiej ze wschodnimi sąsiadami pod nazwą zaczyna nabierać kształtów. Już 3 grudnia Komisja Europejska przedstawi konkretne propozycje zacieśniania współpracy z sześcioma krajami wschodniej europy ( Ukrainy, Mołdawii, Azerbejdżanu, Armenii, Gruzji i Białorusi). Już teraz można powiedzieć, że będzie to sukces polskiej dyplomacji. - uroczysta inauguracja odbędzie się w czerwcu 2009 roku. KE podkreśla, że zwłaszcza w świetle konfliktu w Gruzji w sierpniu tego roku, który , UE musi pilnie   Sukces naszej dyplomacji (i całego projektu Partnerstwa Wschodniego) będzie tym większy im bardziej uda nam się wciągnąć w jego szeregi Białoruś. A szansy na to są duże, gdyż dynamiczne zmiany zachodzące w tym kraju (prywatyzacja) dają nadzieję, że Białoruś się zmienia. Do tego ciężko chory Łukaszenka być może w 2011 roku odda władzę swojemu synowi Wiktorowi Łukaszence (kiedyś mówił o Mikołaju, ale ten jest jeszcze za młody). Ten technokratyczny polityk już od dawna walczy o wpływy z białoruskimi i konsekwentnie marginalizuje ich znaczenie.    A co konkretnie ma być zaprezentowane wschodnim sąsiadom?  Propozycja Partnerstwa Wschodniego przewiduje:

"taktyka Europy to po pierwsze ustępować Rosji, po drugie ustępować Rosji, po trzecie ustępować Rosji a po czwarte ustępować Rosji." prorosyjskie lobby"Ci politycy, składali takie oświadczenia, jakby byli bardziej związani z interesami kraju innego niż Polska. Nie wymienię nazwisk, dopóki nie mam dowodów, bo to bardzo poważne oskarżenie, ale na miejscu ABW bym się głęboko zainteresował tym prorosyjskim lobby"."Wschodnie Partnerstwo"To pierwsza nasza inicjatywa (wsparta przez Szwecję), która przyjmie tak realne ramy "podniósł świadomość bezbronności wschodnich partnerów""dokonać dodatkowych wysiłków, by pomóc partnerom w ukończeniu procesu reform i transformacji, konsolidacji państwa i wzmocnienia stabilności i bezpieczeństwa".siłownikami "wzmacnianie współpracy z wschodnimi sąsiadami zarówno w wymiarze pogłębionych stosunków dwustronnych (przez zawarcie umów stowarzyszeniowych), jak też wielostronnej współpracy regionalnej. KE proponuje w projekcie utworzenie strefy wolnego handlu, zniesienie obowiązków wizowych, znaczne zwiększenie wsparcia finansowego".

Mają być podwojone środki w ramach polityki sąsiedzkiej (z 6 do 12 euro na mieszkańca do 2013 roku). Umowy stowarzyszeniowe mają być negocjowane osobno z każdym krajem, wzorem Ukrainy. Komisja Europejska proponuje także zniesienie systemu wizowego dla Ukrainy. Jednak dla reszty krajów (Azerbejdżan, Armenia, Gruzja i Białoruś) to daleka droga, bo nawet nie zawarły jeszcze umów o ułatwieniach wizowych.

Nastepna propozycja UE w ramach Partnerstwa Wschodniego ma dotyczyć grupy "27 plus 6". Byłyby to coroczne spotkania Unii z tymi krajami na szczeblu ministrów spraw zagranicznych i dwa razy do roku na szczebulu grup roboczych.

By wzmocnić solidarność między krajami UE w przypadku przerwania dostaw surowców, na przyszły rok KE zapowiada nowelizację dyrektywy o bezpieczeństwie dostaw gazu. Ma dojść do Strategicznego Przeglądu Energetycznego, którego głównym celem ma być uniezależnienie się od dostaw od Rosji! "Rosnące ceny energii i kryzys w Gruzji uwidoczniły polityczny kontekst bezpieczeństwa energetycznego UE. Dlatego jednym z priorytetów ma być wzmocnienie solidarności między krajami członkowskimi w przypadku przerwania dostaw surowców". Obecne przepisy zobowiązują do reakcji, jeśli zagrożone jest 20 proc. dostaw gazu dla całej UE przez co najmniej osiem tygodni. To oznacza, że odcięcie od rosyjskiego gazu wszystkich nowych krajów członkowskich nie wystarczy, by uruchomić mechanizm solidarności. Polska proponuje, by klauzula solidarnościowa działała w przypadku zagrożenia 50 procent dostaw dla jednego kraju członkowskiego przez cztery tygodnie zimą.

Komisja Europejska opowiada się coraz mocniej za tzw. W jego ramach UE będzie szukać gazu z rejonu Afryki Południowej (już gaz jest czerpany z Algierii), Kaukazu i Turcji. Ponieważ o złoża z Azerbejżdżanu walczy także Rosja (dla South Stream), to propozycja Wschodniego Partnerstwa dla tego kraju może byc tutaj kluczowa i zaważyć o powodzeniu tego projektu. Nabucco ma być ukończony już w 2012 roku.   Komisja Europejska zwróciła także uwagę na Polski postulat solidarności wewnątrz unijnej, w przypadku odcięcia jednego kraju od dostaw i o brak tak zwanych Pieniądze na ten cel mają znaleźć się w budżecie na lata 2014-2020.   Wyraźnie widać, że - pomimo głosów sceptycznych o "uleganiu Rosji" - UE działa sukcesywnie na rzecz współpracy z takimi krajami jak Gruzja. Zawsze mnie zastanawiało zresztą na czym to "uleganie" ma polegać, bo gdy czytałem ostatni numer "WPROST" i artykuł albo oglądałem wywiad z prezydentem w tvn24, to oprócz mówienia, że ulegamy i Rosjanie mają wszystko czego chcą, to nie usłyszałem co tak naprawdę uzyskali Rosjanie? Czy wznowienie rozmów to jest sukces Rosyjskiej dyplomacji? Bo jeśli tak to super, tylko że i tak nowa umowa o partnerstwie z Rosją i tak musi być podpisana przez wszystkie kraje (w tym Polskę i Litwę).   Czy Rosja uzyskała poparcie dla niepodległości Osetii i Abchazji? Tak, ale udzieliła im tego poparcia Nikaragua a nie UE! Czy ci sami zwolennicy teorii "partii Rosji" nie widzą, że Gazociąg Północny się sypie? I to także za sprawą Komisji Europejskiej, która wyraziła ostatnio swoje zaniepokojenie tym projektem (ta sama Komisja kiedyś poręczyła finansowo Nord Stream). Ta sama Komisja ustami Barroso tak mówi teraz o energetyce w ten sposób:   Śmiem twierdzić, że UE nie ulega i nie kapituluje przed Rosją. Od upadku komunizmu w Europie postępują procesy niesłychanie niekorzystne z punktu widzenia wpływów Rosji. Przecież tak wielkie rozszerzenie NATO, które dotarło do jej granic, wydawało się kiedyś niewiarygodne. A jednak Polska i kraje bałtyckie są w Pakcie. Jesteśmy w UE, tej samej która poparła Pomarańczową Rewolucję na Ukrainie -   Prezydent Saakaszwili zamiast obwozić Lecha Kaczyńskiego po granicach powinien wynegocjować ułatwienia wizowe dla swoich rodaków. Musi jednak wcześniej poddać się ocenie swoich obywateli (w przyszłym tygodniu będzie przesłuchiwany przez specjalną komisję). Tym bardziej, że traci poparcie a "kryzys gruzińsko-osetyjski" wywołuje tak wielkie emocje w tym kraju, że ostatnio ambasador Gruzji w Rosji został pobity przez kolegę z partii Saakaszwilego, za to, że potwierdził, że to Gruzja zaatakowała pierwsza.    Wszyscy ci, którzy uważają, że UE prowadzi politykę na kolanach, muszą sobie zadać pytanie co stoi za tymi słowami? Czy gdyby UE głośniej protestowała i groziła Rosji to byłoby lepiej? Liczą się słowa czy może liczą się konkrety? Skoro zgoda na rozmowy z Rosją to "uleganie" to jak nazwać Partnerstwo Wschodnie z Białorusią i Gruzją na czele?    

Południowy Korytarzem Gazowym. Kluczowym projektem UE ma się stać gazociąg Nabbucco z Azerbejdżanu do Austrii. interkonektorów -  "Chodzi nie tylko o same rurociągi gazowe i naftowe, ale także o tzw. mosty energetyczne - czyli całą infrastrukturę, która zapewni wzajemne połączenie krajowych systemów przesyłowych". "za ile się sprzedamy" "Ceny energii w UE wzrosły w ostatnim roku średnio o 15 proc. Import pokrywa 54 proc. europejskiego zapotrzebowania na energię, co każdego obywatela kosztuje 700 euro rocznie. Musimy szybko zmniejszyć zużycie i uzależnienie od importu. Konieczne są inwestycje i większa dywersyfikacja".Javier Solana był na Majdanie wraz z Kwaśniewskim. Witold Jarzyński