Europa krytykuje rosyjską dezinformację

Artykuł opublikowany 25 marca 2015
Artykuł opublikowany 25 marca 2015

Po raz kolejny stosunki z Rosją oraz sytuacja na Ukrainie znalazły się wśród punktów obrad szczytu Rady Europejskiej odbywającego się w dniach 19-20 marca 2015. Liderzy państw europejskich podjęli dwie decyzje: o podtrzymaniu sankcji wobec Rosji aż do pełnego wdrożenia porozumienia z Mińska oraz o opracowaniu planu działań dotyczącego zwalczania rosyjskiej dezinformacji.

W środę 19 marca szefowie państw oraz rządów europejskich odbyli posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli.  Wieczorne obrady dotyczyły stosunków zewnętrznych, a dokładniej problemów związanych z Rosją i Ukrainą.

Szefowie państw oraz rządów zdecydowali się na podtrzymanie sankcji wobec Rosji, aż do momentu, gdy ta całkowicie uszanuje porozumienie z Mińska. Układ ten obowiązuje do 31 grudnia 2015, zatem w nadchodzących miesiącach powinny zostać podjęte nowe decyzje mające na celu zmianę sytuacji. Drugie porozumienie z Mińska, podpisane 12 lutego br. przez Françoisa Hollande'a, Angelę Merkel, Władimira Putina i Petra Poroszenkę, ma na celu zakończenie wojny, która targa Ukrainą od ponad roku. Podjęte środki, przedstawione podczas ostatnich obrad Rady Europejskiej jako „światełko nadziei”, są jednakże kompromisem dającym zaledwie kruchy przyczynek do osiągnięcia pokoju: nawet jeśli wymiana jeńców wojennych i początek wycofywania ciężkiego sprzętu faktycznie miały miejsce, w niektórych częściach Ukrainy ciągle trwają walki.

Unia Europejska ogłosiła również chęć walki z prowadzoną przez rosyjskie media kampanią dezinformacji dotyczącą konfliktu na Ukrainie. Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych Federica Mogherini ma do czerwca przygotować „plan działań komunikacji strategicznej”. Pierwszy etap „antypropagandowego” procesu stanowi uformowanie w Brukseli zespołu do spraw komunikacji strategicznych. Zespół ten będzie uważnie przyglądał się informacjom podawanym w rosyjskich mediach i poinformuje państwa członkowskie o wszelkiego rodzaju manipulacjach.

Pozostałe artykuły na temat szczytu Rady Europejskiej odbywającego się w dniach 19-20 marca 2015 znajdziesz w naszym dziale Rada Europejska.