Grzegorz Lisowski 19 lat

Artykuł opublikowany 10 maja 2010
opublikowano w społeczności
Artykuł opublikowany 10 maja 2010
Dortmund jest dużym szybko rozwijającym się miastem z mnóstwem wysokich budynków. Początkowo czułem się w nim zagubiony, bo znacznie różni się wyglądem i kulturą od polskich miast, jednak szybko przekonałem się, że jest to miasto piękne i tętniące życiem oraz pełne życzliwych ludzi. W Dortmundzie spotkaliśmy po raz pierwszy grupę niemiecką i francuską.
Początkowo byłem pełen wątpliwości, czy tak duża liczba ludzi mówiąca różnymi językami zdoła się porozumieć i zaprzyjaźnić, ale juz po pierwszym dniu pobytu z nimi przekonałem się, że wszyscy są przyjaźnie nastawieni i chcą stworzyć zgraną grupę.

Nauczyłem się będąc tu wiele o kulturze niemieckiej i francuskiej. Spędziliśmy tu razem dużo czasu na wspólnej nauce języków, podczas której poznaliśmy podstawowe pojęcia oraz akcent pozostałych narodów. Poznawaliśmy się przy wspólnych zabawach, bardzo ważne dla naszej integracji były spotkania w czasie wolnym, podczas których wspólnie graliśmy w bilard lub kręgle, spotykaliśmy się także na tenisie stołowym oraz piłkarzykach.

Drugiego dnia zwiedzaliśmy miasto oglądaliśmy różne zabytki naszym zadaniem była odpowiedz na różne pytania dotyczące konkretnych miejsc, geografii lub historii miasta. Ja wraz z grupą zajmowałem się budynkami i pomnikami Dortmundu. Obserwowaliśmy ważne dla miasta budynki takie jak poczta czy posterunek policji, oraz sklepy, kościoły, pomniki podczas obserwacji porównywaliśmy te budynki z budynkami z Polski. Przekonaliśmy się ze Dortmund jest miastem kontrastów, w którym budowle stare towarzyszą nowym, co charakteryzuje miasta, które przeszły szybki rozwój.

Trzeciego dnia byliśmy w Essen, odwiedziliśmy szkołę, w której uczy się grupa niemiecka. Jest to bardzo duży, dobrze wyposażony budynek. Po zwiedzeniu szkoły oglądaliśmy kolejkę o nazwie H-Bahn jest to kolejka linowa zbudowana na uniwersytecie w Dortmundzie ma ponad 4km. Zwiedziliśmy też laboratorium, w którym prowadzone są badania nad wpływem fal elektromagnetycznych na urządzenia elektryczne oraz elektroniczne.

Na tym etapie podróży oczekują nas jeszcze zajęcia sportowe oraz szybko zbliżająca się impreza pożegnalna.

Podczas tej wymiany przeżyłem niezapomnianą przygodę oraz nawiązałem wiele znajomości, które mam nadzieję utrzymać.