Klęski klimatyczne w Parlamencie

Artykuł opublikowany 19 maja 2008
Artykuł opublikowany 19 maja 2008

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Raport w tej sprawie zostanie złożony w najbliższym tygodniu, jednak za drzwiami półkolistej sali obrad parlamentarnych walka z ociepleniem klimatu zabrnęła w ślepą uliczkę. Dominique'a Straussa-Kahna nie opuszcza dobry humor, a morze zajmuje priorytetowe miejsce - donosi Bruksela.

Posejdon ma pierwszeństwo

Żółw morski (Plumerio Pipichas/Flickr)Nie chodzi wcale o film klasy B! 20 maja Unia Europejska będzie obchodzić pierwsze europejskie Święto Morza. Założeniem takiego dnia jest ukazanie istotnej roli, jaką pełni morze wraz z wszystkim korzyściami, które przynosi człowiekowi, a także uświadomienie wyzwania, jakim jest próba jego ochrony. Dzień ten jest także okazją do rozpropagowania zawodów związanych z morzem, które w Europie spotykają się ostatnio z coraz mniejszym zainteresowaniem. To przedsięwzięcie jest jedną z pierwszych znaczących realizacji nowej, zintegrowanej polityki morskiej UE. Polityka ta dąży do skoordynowania działań we wszystkich sektorach, które w mniejszym lub większym stopniu zajmują się morzem lub wybrzeżem. Poniżej link do oficjalnego programu działań.

LINK

Brutalna prawda o zmianie klimatu

Czy taka czeka nas przyszłość? (Álvaro/Flickr)W najbliższy czwartek Parlament Europejski ma przyjąć raport przejściowy Florenza dotyczący ocieplenia klimatu. Pierwsze wyniki rocznych prac badawczych Tymczasowej Komisji ds. Zmian Klimatycznych nie są odkrywcze – raport ogranicza się do zasadniczego potwierdzenia wpływu działalności ludzkiej na powstanie tego zjawiska. Na usta aż ciśnie się pytanie: „To wszystko?”. Jeśli jednak zastanowić się nad poprawkami, wprowadzonymi z myślą o głosowaniu podczas czwartkowego posiedzenia plenarnego, okazuje się, że to niemało. Wydaje się bowiem, że wśród polityków realność zjawiska ocieplenia klimatu jest trudna do zaakceptowania. Czyżby to była nowa choroba pokoleniowa?

Bilans zdrowia WPR – pierwsze rozporządzenie

Ale krowa! (aliaetu/Flickr)Tak zwany bilans zdrowia to nie reforma, bo oficjalnie nie wprowadza zmian w zakresie wspólnej polityki rolnej do 2013 roku. Jednak świat wokół ewoluuje i ustalona strategia potrzebuje drobnego retuszu. W następny wtorek Komisja Europejska przedstawi trzy nowe propozycje „dostrojenia” wspólnej polityki rolnej (WPR). W repertuarze przewidziano: uproszczenie sposobów udzielania wsparcia poprzez lepszą redystrybucję środków, rozpoczęcie stopniowej deregulacji pewnych rynków (zwłaszcza rynku mleka i zbóż) oraz przygotowanie do lepszego radzenia sobie z nowymi wyzwaniami, takimi jak zagrożenia klimatyczne, sanitarne czy energetyczne. Takie propozycje ożywią zapewne kolejne półrocze działań UE pod przewodnictwem Francji.

DSK odpowiada europejskim deputowanym

Dominique Strauss Kahn (Zdjęcie z archiwum francuskiej partii socjalistycznej)„Ubrani ponuro spekulanci nie spiskują w ukryciu, żeby zagłodzić małych Afrykanów” – oto, co Dominique Strauss-Kahn, przewodniczący Międzynarodowego Funduszu Walutowego, odpowiedział deputowanym Komisji ds. Ekonomicznych i Monetarnych Parlamentu Europejskiego, którzy w czwartek 15 maja wypytywali go o sposoby walki ze spekulacją cenową na rynku spożywczym. Założeniem spotkania DSK z deputowanymi było poddanie pod rozwagę proponowanych przez MFW reakcji na ten kryzys. Zdaniem Straussa-Kahna, częściowe rozwiązanie tego problemu zapewniłby lepszy przepływ informacji między sferą finansową a gospodarką (między którymi nierzadko nie ma łączności), jak również przywrócenie działań politycznych wobec dryfowania rynku.