Koncert "Polska solidarna z Białorusią": Fotorelacja

Artykuł opublikowany 3 kwietnia 2008
Artykuł opublikowany 3 kwietnia 2008

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Na warszawskim Placu Zamkowym odbył się 30. marca koncert „Solidarni z Białorusią”, który zgromadził opróćz białoruskich i polskich zespołów i artystów tłum widzów. Koncert i poprzedzająca go demonstracja przypadły w dniu 90 rocznicy proklamacji Białoruskiej Republiki Ludowej.
Organizatorzy chcieli wysłać sygnał do białoruskiej opozycji, że Polska nie zapomniała o wolnościowych aspiracjach Białorusinów. Akcja została zorganizaowana także po to, by przypomnieć Polakom, że na Białorusi niewiele się zmieniło.

concert1 Wydarzenie, organizowane już po raz trzeci w Polsce i transmitowane na Białoruś, przyciąga tysiące ludzi. W 2006 r. koncert zorganizowano w celu wspomożenia Białoruskiej opozycji przed wyborami prezydenckimi. Rok później Polacy demonstrowali swoją solidarność z wschodnimi sąsiadami 25 marca, zdelegalizowanego przez reżim Aleksandra Łukaszenki Białoruskiego Dnia Niepodległości, kiedy pokojowa demonstracja w Mińsku została rozpędzona władze i nastąpiły aresztowania.

concert2 Głównym hasłem tegorocznego koncertu była walka z marginalizacją języka białoruskiego. Właśnie dlatego wiele utworów śpiewanych było po białorusku. Podczas koncertu prowadzona była również zbiórka pieniędzy na rzecz zdelegalizowanego przez władze liceum im. Jakuba Kołasa z Mińska. To ostatnia szkoła średnia na Białorusi, w której lekcje prowadzone są po białorusku.

Pod koniec koncertu na scenie pojawili się przedstawiciele Tybetu, którzy wyrazili solidarność z Białorusią. Organizatorzy liczą, że koncert odbł się po raz ostatni w Polsce. Za rok planują przeprowadzić go w Mińsku.

Zdjęcia: Tomasz Kaczor

concert4 Więcej na: wolnabialorus.pl