Koncert Solidarni z Białorusią

Artykuł opublikowany 10 kwietnia 2012
opublikowano w społeczności
Artykuł opublikowany 10 kwietnia 2012

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Już 22 kwietnia o godzinie 19.00 w samym sercu miasta, na Placu Defilad, odbędzie się wielki koncert „Solidarni z Białorusią”! “Solidarni z Białorusią” to seria koncertów i wydarzeń towarzyszących, których celem jest promowanie białoruskiej sprawy demokratycznej w Polsce i Europie.
Od pierwszej akcji w 2006 roku sytuacja za naszą wschodnią granicą nie zmieniła się, a w niektórych aspektach jest nawet gorsza. W marcu bieżącego roku sąd podporządkowany Łukaszence skazał dwójkę ludzi na karę śmierci przez strzał w tył głowy. Coraz więcej działaczy opozycyjnych nie może opuścić kraju. Krytycy „prezydenta” od lat są szykanowani, zastraszani, wyrzucani z pracy i uczelni, karnie wcielani do wojska, oskarżani w absurdalnych procesach. Białoruś zamyka się na świat – dialog z Europą jest czystą fikcją, a zwykłe odwiedziny w tym kraju wymagają drogiej wizy i osobistego zaproszenia.

W latach 2006–2009 (w kwietniu 2010 r. muzyczna impreza nie odbyła się z powodu żałoby narodowej) koncerty i białoruska sprawa przyciągały tysiące ludzi. Na scenie występowali wspaniali artyści z Polski (m.in. Muniek Staszczyk, Sidney Polak, Kasia Nosowska) i z Białorusi (np. NRM czy Zmicier Wajciuszkiewicz); w przerwach między utworami muzycznymi przybliżano widowni dramat narodu białoruskiego i pokazywano filmiki ukazujące tamtejsze realia.

Razem z Inicjatywą Wolna Białoruś chcemy powiedzieć NIE Łukaszence oraz pokazać, że jesteśmy SOLIDARNI Z BIAŁORUSIĄ.

Zagrają: R.U.T.A. MALEO REGGAE ROCKERS HABAKUK VAVAMUFFIN ZMICIER WAJCIUSZKIEWICZ I WZ ORKIESTRA RECHA VINSENT support: SKOWYT oraz ZESPÓŁ NIESPODZIANKA

Więcej info: fb.com/events/355596044475563