Kultura na czerwiec i lipiec

Artykuł opublikowany 13 czerwca 2008
Artykuł opublikowany 13 czerwca 2008

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Woodstock po europejsku, muzyczny tour dookoła globu, Londyn i Luksemburg w tanecznej gorączce: dokąd wybrać się w czerwcu i lipcu.

Wyspa Wight - europejskie Woodstock

Legendarne trzy festiwale z lat 1968, 1969 oraz 1970, w których brali udział tacy giganci muzyki, jak Bob Dylan, Jimi Hendrix czy The Who, od 2002 roku ponownie odbywają się na Wyspie Wight. 13 czerwca otwarcie uświetnią Kaiser Chiefs, pięciu angielskich rockmenów z Leeds. Po nich, 14 i 15 czerwca, zagrają Sex Pistols i The Police. Dla tych ostatnich Wyspa Wight jest miejscem jedynego w tym roku występu w Wielkiej Brytanii. "Europejski Woodstock" - zgodnie z obowiązującymi trendami - odbywa się w 2008 roku w zielonym stylu, poinformował organizator John Giddings. Koniec z tłustymi fast foodami i górami śmieci. W kwestii energii, środków transportu, odpadów i recyclingu działamy ekologicznie!

Fête de la musique dookoła świata

Paryż już po raz 27 obchodzi Fête de la musique, święto muzyki na świeżym powietrzu, w którym na paryskich ulicach, w parkach, kawiarniach i ogródkach może uczestniczyć każdy z gitarą, chórem czy własnym zespołem albo po prostu jako widz. Dokładnie 21. czerwca, czyli na początku lata, nocne marki śpieszą do francuskiej stolicy na imprezę, która w wersji 2008 odbędzie się pod znakiem muzyki filmowej. Ale Europa również wtóruje: od 1985 roku, muzyczne wydarzenie wyeksportowano do ponad 100 krajów na wszystkich pięciu kontynentach. W Europie świętują między innymi: Berlin, Budapeszt, Barcelona, Istambuł, Liverpool, Rzym czy Praga. Nowością jest w tym roku impreza w Erbilu w irakijskim Kurdystanie.

W centrum powstaje Europa

Trochę poważniejszą imprezą jest XVII. Festival Mitte Europa, niemiecko-czeska współpraca landów Bawarii i Saksonii i Czech. Niemiecki śpiewak operowy Thomas Thomaschke i praska historyk sztuki Ivana Thomaschke-Vondráková, którzy w 1976 roku uciekli z NRD, zapoczątkowali współpracę w dziedzinie kultury w ówczesnym niemiecko-czechosłowackim obszarze przygranicznym. W 1990 roku wraz z upadkiem Muru Berlińskiego po raz pierwszy miało miejsce to muzyczne wydarzenie w Europie Środkowej. W roku 2008 mottem festiwalu jest "Początek, kontakt, przemiana". Od 15.06 do 3.08.2008 w niezliczonych miejscowościach na obszarze granicznym spotykają się artyści – wśród nich włoski skrzypek Fabio Bondi i francuska formacja jazzowa Hadouk Trio.

StrangerFestival Amsterdam

W centrum zainteresowania StrangerFestival, na który od 3 do 5 lipca 2008 roku zaprasza Amsterdam, znajdują się młodzi Europejczycy pomiędzy 15 a 25 rokiem życia. 250 młodych twórców video mogło złożyć swoje filmy krótkometrażowe na temat "Kim jestem? Gdzie jestem? Co mnie zajmuje?" Filmy ubiegające się o AmsterdamAward można było załadować na stronę festiwalu aż do 15 czerwca. Następnie, międzynarodowe jury w Westergasfabriek wyłoni zwycięzców. Imprezy towarzyszące Stranger-Videoworkshops odbędą się w Rumunii (16 czerwca) i Polsce (15 listopada).

Wëllkomm: "Le Transfrontalier" w Luxemburgu

Luksemburg otwiera się na świat i prezentuje w 2008 roku "Le Transfrontalier", międzynarodowy festiwal taneczny, który wstępuje w ślady dawnego Danz Festival Lëtzebuerg. Również w tym roku organizatorzy Luxemburger Ensemble oraz CCN-Ballet de Lorraine chcą powtórzyć sukces z roku 2007: Luksemburg wraz z rumuńskim Sibiu był w ubiegłym roku Europejskim Miastem Kultury. Pierwszym gościem zaproszonym do tańca jest tym razem Chorwacja, która wspólnie z Luksemburczykami i Francuzami ma stworzyć wielokulturowy "Pas de trois". Przystanki: 3-10 lipca w Luksemburgu, 8-12 lipca w Nancy i 13-19 października w Zagrzebiu w Chorwacji.

Dancing Queen

Być może sama Królowa Elżbieta wskoczy w swój strój do flamenco lub zastepuje na cześć Księcia Karola. Ponieważ od 5 do 13 lipca 2008 cały Londyn tańczy znów w trakt "Big Dance", wydarzenia, które od 2006 roku wprawia stolicę w prawdziwy taneczny szał. Na początku festiwalu przed dwoma laty 752 osoby z całego świata ustanowiły na Trafalgar nowy rekord świata, tańcząc równocześnie w 44 różnych stylach do tego samego utworu. Hip Hop w Earl's Court, teatr na Spitalfields Market czy tango w Notting Hill? W tym tygodniu w Londynie w planie jest zdzieranie butów w tańcu.

Film w Monachium i Edynburgu

 

Prawie równocześnie w Monachium (20-28 czerwca) i Edynburgu (18-29 czerwca) odbędą się letnie festiwale filmowe. Szkockie miasto w trakcie tegorocznego Edinburgh International Film Festival proponuje retrospektywę ikony francuskiego kina, Jeanne Moreau, natomiast Monachium, którego CineMerit Award koncentruje się na nieśmiertelnej dzięki roli w "Doktorze Żywago" Julie Christie, ponownie przygotowało ponad 200 filmów z 41 krajów.

Idealna fala we Włoszech

Fani fenomenalnego Italia Wave Festival muszą także w tym roku przełknąć gorzką marketingową pigułkę: wstęp na koncerty, które od 16 do 19 lipca 2008 odbędą się w Livorno w Toskanii, kosztuje 40 euro. Wielu Włochów z nostalgią wspomina bezpłatne dawne festiwale Arezzo Wave... Jednak lista wykonawców 2008 zapowiada się bardzo obiecująco: The Chemical Brothers, The Verve, Włoch Elio e le Storie Trese oraz niemiecko-francuska grupa Stereo Total…

LINKI:

http://www.isleofwightfestival.com/

http://www.fetedelamusique.de/

http://www.festival-mitte-europa.com/start.asp

http://www.danzfestival.lu/

http://www.london.gov.uk/bigdance/

http://www.edfilmfest.org.uk/

http://www.filmfest-muenchen.de/rc/ffm_de/home/

http://www.italiawave.com/index.php?iw_homepage