Liczby mówią: zażywanie narkotyków w Europie

Artykuł opublikowany 19 kwietnia 2016
Artykuł opublikowany 19 kwietnia 2016

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (ang. EMCDDA) we współpracy z Europolem opublikowało w ubiegłym tygodniu raport na rok 2016 dotyczący wpływu rynku narkotykowego na społeczeństwo w Europie. Raport donosi, m.in. że mieszkańcy Unii Europejskiej co roku wydają ponad 24 miliardy euro na nielegalne środki odurzające.

Wygląda na to, że w Europie haj, że hej. Raport EMCDDA zaprezentowany w Brukseli 5 kwietnia zawiera przekrój informacji na temat europejskiego rynku narkotykowego. Jednakże, pośród natłoku liczb i statystyk, jedna szczególnie przykuwa uwagę: mieszkańcy Unii Europejskiej wydają na narkotyki ponad 24 miliardy euro rocznie.

Liczba ta – wydawać by się mogło: urojona – według autorów badania udowadnia, iż rynki narkotykowe pozostają „jednym z głównych zagrożeń bezpieczeństwa Unii Europejskiej”. Wymieniona suma pokazuje skalę przemysłu, który daleko wykracza poza zakres prywatnych transakcji negocjowanych na klatkach schodowych przez mieszkańców Unii. EMCDDA, wspierane przez Europol, podkreśla, iż rynek ten łączy się z innymi formami przestępczości, jak również z terroryzmem. Raport wskazuje zwłaszcza na fakt, że młodzi wkraczający na ścieżkę radykalizacji mają często za sobą doświadczenia z drobną przestępczością. Zażywanie oraz sprzedaż narkotyków prowadzi ich następnie do środowiska kryminalistów i terrorystów.

W 2013 roku handel marihuaną odpowiadał za około 38% całości rynku. Miał tym samym przewagę nad heroiną (28%), kokainą (24%), amfetaminą (8%) i ekstazy (3%). Marihuana, która daleko przewyższa popularnością inne narkotyki, zażywana jest dziennie przez 1% dorosłych Europejczyków. Oznaczałoby to, że w ciągu ubiegłego roku zażyły ją 22 miliony Europejczyków.