Luksemburg – ojczyzna z wyboru. Obcokrajowcy do urn?

Artykuł opublikowany 5 maja 2009
Artykuł opublikowany 5 maja 2009

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Prawie połowa mieszkańców Luksemburga jest ludnością napływową. Widać to szczególnie w stolicy, w której ojczyznę z wyboru znalazło dwie trzecie obcokrajowców. Statystyki przewidują, że od 2015 roku w Wielkim Księstwie będzie więcej imigrantów niż rdzennych Luksemburczyków. Osoby przyjezdne, które od 5 lat mają w Luksemburgu stałe miejsce zamieszkania mogą uczestniczyć w wyborach gminnych.
Czy waszym zdaniem obcokrajowcy w Luksemburgu powinni uczestniczyć również w wyborach ogólnokrajowych? Oto odpowiedzi.

Timon, 24 lata, Luksemburczyk

©cafebabel.comTak, ponieważ Luksemburczycy głosują ciągle tylko na konserwatywne partie. W ten sposób nic się nie może zmienić. Poza tym, nie zgadzają się by obcokrajowcy pracowali w służbie cywilnej i inkasowali 3000 euro pierwszej pensji. To nie jest fair.

Dan, 23 lata, Luksemburczyk

©cafebabel.comTak, oczywiście. Powinniśmy się starać jak najlepiej zintegrować obcokrajowców. Kiedy będą zmuszeni wykształcić sobie polityczną świadomość, z pewnością będą lepiej zintegrowani.

Emilie, 20 lat, Francuzka

©cafebabel.comTo dobry pomysł. Obcokrajowcy bardziej by się angażowali. Ale powinni przez jakiś konkretny czas mieszkać w danym kraju, aby zrozumieć, jak on funkcjonuje.

Clif, 25 lat, Luksemburczyk

©cafebabel.comObcokrajowcy powinni móc wybierać, ale nie być wybierani. Bo gdyby Luksemburczycy we własnym kraju byli w mniejszości, nie mieliby już nic do powiedzenia.

Philip, 27 lat, Szwed

©cafebabel.comNie, ponieważ, kiedy każdy będzie mógł głosować, będzie zbyt wielu wyborców, którzy nie będą się czuli zaangażowani.

Dharamveer, 26 lat, Hindus

©cafebabel.comNie, chyba, że będą mieli czas zapuścić korzenie. Ale żeby dobrze się z integrować ze społeczeństwem, trzeba w nim mieszkać przynajmniej 10 lat. Przez 2 lub 3 lata po prostu nie jest to możliwe.

Zajrzyj również na blog lokalnego zespołu cafebabel.com.