Mapa tygodnia: Bilans wsparcia dla Grecji

Artykuł opublikowany 13 września 2015
Artykuł opublikowany 13 września 2015

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

W wynku referendum przeprowadzonego w Grecji w ostatnią niedzielę 5 lipca pozostałe kraje Europy debatują czy zmusić Tsiprasa do osiągnięcia porozumienia czy może podjąć wysiłek mający uratować helleńskie państwo.

Po tym, jak  Grecy odpowiedzieli "nie" na propozycje Wspólnoty Europejskiej podczas referendum w ostatnią niedzielę 5 lipca, kraje Strefy Euro starają się osiągnąć porozumienie, chociaż każde z nich robi to na swój sposób. Wyjaśnia to ostatni numer gazety hiszpańskiej El País:

Między krajami, które chcą zmusić Grecję do akceptcji warunków wierzycieli (zaznaczeni na czrewono na mapie) znajdziemy Niemcy, co jasne, także Holandię, Austrię i Finlandię, które bardzo krytykują sposób, w jaki zarządza Tsipras, jak również inne państwa stosunkowo krótko należące do UE, np. kraje nadbałtyckie, Słowacja i Słowenia

Z drugiej strony mamy Włochy i Luksemburg otwarte na dialog skutkujący pomocą dla Grecji i uniknięciem "Grexitu" (na niebiesko). 

A w samym środku sytuuje się lista de państw, które w innych okolicznościach byłyby przeciwne pertraktowaniu z Tsiprasem, ale teraz chcą upewnić się, że Grecja opuści strefę euro (na żółto). Według El País są to Hiszpania, Portugalia, Irlandia, Belgia i Cypr.

Ze swojej strony wielki sojusznik Niemiec w UE, czyli Francja, w tym przypadku prezentuje bardzo ugodowy stosunek (kolor zielony) i opiera się na negocjacjach z innymi krajami Unii, by ułatwić porozumienie z Grecją.