Mapa tygodnia: Czy kino w Europie jest drogie?

Artykuł opublikowany 28 listopada 2015
Artykuł opublikowany 28 listopada 2015

Wielu Hiszpanów uważa, że chodzenie do kina jest drogie. Festiwal Kina tylko zaostrzył tę debatę. Zadaliśmy sobie pytanie, czy rzeczywiście jest tak drogo i w tym celu sporządziliśmy mapę, na której porównaliśmy ceny biletów w różnych krajach Europy. 

O siódmej wieczorem – sesja o największej publiczności w hiszpańskich kinach, w dniu powszednim – możesz wejść do sali hiszpańskiego kina i zasiąść w towarzystwie jedynie siedmiu osób, rozproszonych na powierzchni mieszczącej 150 foteli. Tak jest zawsze, pod warunkiem, że nie trafisz na jedną z edycji Festiwalu Kina. Ostatnia z nich miała miejsce w tym miesiącu. W tym przypadku będziesz musiał wystawać w długich kolejkach i w oszołomeniu obserwować to, jak te same osoby na okrągło wchodzą i wychodzą z sal po to, żeby obejrzeć dwa lub nawet trzy filmy tego samego wieczoru. Nie są na tyle szaleni, jak ci się wydaje – rzecz w tym, że podzas tego „święta” bilety są nadzwyczaj tanie: 2,90 euro za wejściówkę.

Niemniej jednak, pomimo napływu publiczności podczas tych dni, my Hiszpanie raczej nie chadzamy do kina. Ma na to wpływ wiele okoliczności, które można by poddać dyskusji, lecz – bez wątpienia – jednym z czynników ponownie jest cena. Wielu Hiszpanów uważa, że chodzenie do kina jest kosztowne, w szczególności od roku 2012, kiedy to aktualny rząd podwyższył podatek od kultury do wywindowanych 21%. Pojawia się jednak pytanie: Czy rzeczywiście tak jest? Czy bilety do kina w Hiszpanii są aż tak drogie?

Aby na nie odpowiedzieć, należy Hiszpanię zwyczajnie porównać z jej europejskimi sąsiadami. Tak więc, według organizacji FACUA, średnia cena biletu w Hiszpanii w 2014 roku wynosiła 6,97 euro. Poniżej średniej znajdujemy – jak można się było spodziewać – kraje Europy Wschodniej, takie jak Bułgaria (3,88€), Chorwacja (3,27€) czy Polska (4,22€). Powyżej średniej – jak w wielu innych przypadkach – prowadzą mieszkańcy Północy: Finlandia jest, według danych Eurostatu z 2014 roku, krajem europejskim z ceną najwyższą w Europie, wynoszącą śednio 11,27 euro za bilet na seans.

Ten artykuł jest częścią naszej serii Mapa Tygodnia: Monitorowanie liczb, które mają znaczenie dla Europy, przeształconych w mapę.