Mapa Tygodnia: kobiety w świecie kina

Artykuł opublikowany 25 marca 2016
Artykuł opublikowany 25 marca 2016

Kiedy myślimy o świecie kina, oczami wyobraźni od razu widzimy diwy na czerwonym dywanie. Jednak ile kobiet staje po drugiej stronie kamery? Dziesiąta muza, jaką jest kino, zdaje się być manifestacją nierówności między kobietami i mężczyznami w dziedzinie reżyserii. Przedstawiamy, jak wygląda sytuacja w 10 europejskich krajach.

Między rokiem 2003 i 2012 powstało ponad 9 tysięcy filmów. Kobiety uczestniczyły w produkcji 1 592, jednak tylko 1 479 z nich wyreżyserowały. Z badania przeprowadzonego przez European Audiovisual Observatory wynika, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba filmów reżyserowanych przez kobiety zwiększyła się o 35,7%. To znaczący wzrost, jednak niewystarczający dla uzyskania równowagi: jeśli tempo pozostanie niezmienne, dopiero za 51 lat uda się zrównać liczbę kobiet i mężczyzn stojących po drugiej stronie kamery.

W pierwszej dziesiątce 50 najbardziej popularnych filmów w latach 2003-2012 nie ma ani jednej produkcji wyreżyserowanej przez kobietę. Na 13. miejscu znalazł się film Bridget Jones: W pogoni za rozumem Beeban Kidron, zaraz za Skyfall (2012) i trzema ostatnimi częściami Harry'ego Pottera, których reżyserami byli mężczyźni.

Według dostępnych danych europejskimi państwami o największym odsetku kobiet reżyserów są: Francja – ponad 300 filmów oraz Niemcy – prawie 150 filmów. Kolejne są Włochy, Anglia i Hiszpania liczące mniej niż 100 produkcji. Chociaż północne kraje Europy przodują w kwestii równouprawnienia płci, w przypadku kina wypadają blado. Przez ostatnich dziesięć lat w Holandii, Danii, Szwecji i Norwegii (osobno) powstało mniej niż 60 filmów w reżyserii kobiet. 

Liczba filmów wyreżyserowanych przez kobiety w latach 2003-2012. | (c) cafébabel

ŹródłoEuropean Audiovision Observatory.

---

Ten artykuł jest częścią naszej serii Mapa Tygodnia, w której za pomocą map odnosimy się do kluczowych dla Europy wydarzeń i zjawisk.