Mapa tygodnia: wolność prasy w Europie

Artykuł opublikowany 10 maja 2016
Artykuł opublikowany 10 maja 2016

Od 2002 r. międzynarodowa organizacja pozarządowa Reporterzy bez Granic publikuje co roku światowy ranking wolności prasy. Nie wszystkie kraje europejskie wypadają w nim tak dobrze, jak można by sobie tego życzyć.

Przykładem może być Turcja, która w tym roku znalazła się na 151. miejscu na 180 ocenianych krajów. Trudno nie powiązać tego z rządami obecnego prezydenta Erdogana, który zdaje się toczyć otwartą wojnę z mediami - zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi. Łatwo przewidzieć jak wpłyną na pozycję kraju w rankingu ostatnie wydarzenia, takie jak wyrok 5 lat więzienia dla jednego z najbardziej poważanych tureckich dziennikarzy Cana Dündara. Tuż przed ogłoszeniem decyzji sędziego redaktor ledwo uniknął też zamachu na własne życie.

Dane wykorzystane do stworzenia rankingu pochodzą z internetowego kwestionariusza składającego się z 87 pytań. Kwestionariusz tłumaczony jest na 20 języków i rozsyłany następnie do specjalistów ze świata mediów, prawników i socjologów. Pytania dotyczą takich zagadnień jak m.in. pluralizm mediów i ich niezależność, cenzura, przejrzystość działania oraz jakość infrastruktury medialnej. Wyniki ankiety w połączeniu z analizą danych liczbowych dotyczących nadużyć oraz aktów przemocy względem dziennikarzy składają się na wskaźnik wolności prasy - im wyższy wskaźnik, tym gorsza sytuacja w danym kraju. Poniższa mapa ilustruje sytuację w Europie. Kraje zostały podzielone zgodnie z ich pozycją w rankingu na te, w których sytuację ocenia się jako dobrą, dosyć dobrą, problematyczną, złą i bardzo złą.

---

Ten artykuł opublikowano w ramach serii Mapa Tygodnia.