Melanż: Erasmus imprezuje!

Artykuł opublikowany 6 listopada 2007
opublikowano w społeczności
Artykuł opublikowany 6 listopada 2007

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

'Pokaż mi, jak się bawisz, a powiem ci kim jesteś' wydaje się być trafną parafrazą dobrze znanego przysłowia. Styl, w jakim studenci imprezują, jest nie tylko odbiciem ich osobowości i pochodzenia społecznego, ale daje też wskazówkę, co do miejsca, z którego pochodzą.

 title=Bruksela to prawdziwa "złota klatka" - kiedy już tu jesteś, trudno jest wyjechać. Jednym z powodów ku temu są ludzie - miasto przyjaznych Belgów pełne jest zagranicznych studentów i imigrantów. Drugim są imprezy. Ich połączenie tworzy niesamowitą mieszankę. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

'Butelkowe' początki

Niemcy i Austriacy 'vorgluehen' (piją "na rozgrzewkę") w akademikach. Natomiast 'Południowcy' spotykają się na botellón (od hiszpańskiego 'duża butelka') w domu, na ulicy lub w parku. Jedzą, popijają i grają w karty, paląc papierosy jeden za drugim lub fajkę wodną. Bez pośpiechu, con calma, jak mawia Giulia z Włoch. Dopiero późnym wieczorem ruszają do lokali: wyjście na dyskotekę o północy jest normą (ale wypad Hiszpanów do klubu o 3 w nocy to już absolutny rekord, hombre!).

Bardziej na północ Europy imprezy zaczynają się wcześniej, około 9 wieczorem. 'Zazwyczaj wpadamy do włoskiej lub chińskiej knajpki, albo na kebab przed wyjściem do klubu' mówi Pascaline z Belgii. 'Ale to naprawdę zależy od tego, gdzie się chce pójść potem.'

Kreacje: Veni, vidi

'To Brytyjka' informuje mnie jeden ze studentów, podnosząc kufel i wskazując na dziewczynę w mini i szpilkach pijącą jedno piwo za drugim. Belgijki często noszą sukienki z modnymi topami lub jeansy i t-shirty z zabawnym nadrukiem. Greczynki i Francuzki znane są z dobrze dobranego ubioru przypisywanego także Włoszkom, które często, podobnie jak Brytyjki, hołdują tradycji goliarda - noszenia na imprezach tematycznych kreacji. Studentki ze Słowenii, Węgier, Polski i Litwy starają się trzymać trendów.

Różnice widać też w ubiorze studentów. W Wielkiej Brytanii dominuje zestaw koszula + jeansy. 'Studenci ekonomii czy medycyny ubierają się bardziej elegancko', mówi Florian z Austrii. 'Znudziłam się tymi nadętymi facetami, ubranymi w swetry w serek Lacoste czy Tommy i koszulki Polo' - komentuje jedna z dziewczyn - 'stanowią jakby osobną kastę'.

Bibi, bali - pij i tańcz

Ludzie (a w szczególności dziewczyny) zza Kanału La Manche znani są z mocnej głowy – podobnie jak Niemcy, Austriacy, Holendrzy, Belgowie, Polacy czy Rosjanie. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę pochodzenie najlepszego piwa i wódki (Żubrówka i Wyborowa z Polski, oraz Sybirskaya, Maskovskaya i ZYR z Rosji)

Południowcy preferują wino, czasem z dodatkami. Dużą popularnością cieszy się sangría (rodzaj ponczu z owocami, cynamonem, cukrem, czasem też koniakiem lub ginem), tinto de verano, czyli czerwone wino ze Spritem lub wodą sodową, a w niektórych regionach Kalimotxo - wino z colą. Europa północna jest domem właścicieli Bierbauch-ów (brzuszków piwnych). Natomiast mieszkańcy Europy Środkowej i Wschodniej nie gardzą żadnym trunkiem (ale preferują nie mieszać alkoholi). Jak się bawić, to się bawić... drzwi wywalić, potem wstawić jak mawia Michał o przewrotnym pseudonimie 'Święty'.

Brukselscy barmani są cały czas zajęci napełnianiem kufli piwem (een pintje! po holendersku) chłopakom i serwowaniem krieku (piwo z sokiem owocowym, a właściwie sok owocowy z piwem), wina i Martini dziewczynom. 'Zagraniczni goście piją mniej niż miejscowi. I rzadziej dają napiwki', narzeka Alain z popularnego pubu Le Cirio na starym mieście.

Boogie 2night

Francuzi, Brytyjczycy i Szwedzi wydają się mieć nogi przybite do podłogi, ale trudno zobaczyć Hiszpana lub Polaka nie tańczącego lub przynajmniej podrygującego na parkiecie (choć niektórzy Polacy wciąż wolą "podpierać ściany"). Często bawią się w grupkach ze znajomymi (dziewczyny zostawiają torebki w środku kółka) a w parach utrzymują dalszy dystans niż Belgowie "przyklejeni" do siebie w stylu RnB.

Piwosze nigdy nie wypuszczają kufla z ręki, tańcząc z nim, choć sporo bywalców lokali narzeka na potłuczone szkło na parkiecie. 'Ludzie z południa lepiej czują muzykę - Portugalczycy, Grecy czy Turcy dobrze tańczą do rytmów samby czy salsy, co naprawdę kręci dziewczyny' - wyznaje mi Pascaline.

 title=Wśród studentów odnajdziemy cały wachlarz gustów muzycznych: od gorących, melodyjnych rytmów znad Morza Śródziemnego poprzez porządny wyspiarski rock i pop, amerykański hip-hop, Schlägern (przeboje) z Niemiec i tętniące energią disco i techno bity najlepszych DJ’ów z Beneluksu. Co kto lubi... 'Ale zwykle bawimy się przy mieszance wszystkich muzycznych stylów' wyjaśnia Leyre z Hiszpanii.

Dobranoc, zamykamy!

Jedna rzecz łączy wszystkich imprezujących studentów - nieprzyjemne uczucie, gdy zabawa dobiega końca. Szczęśliwcy, jak mieszkańcy Belgii czy Niemiec, gdzie nie ma przepisów dotyczących czasu otwarcia dyskotek, nie muszą się martwić. Brytyjczycy są przyzwyczajeni do imprez kończących się o 23 lub 1 w nocy, podczas gdy Włosi śpiewają tradycyjną piosenkę ludową Bella Ciao w wyrazie protestu. Polacy, podobnie jak większość Europejczyków, lubią zmieniać lokale, co określane jest popularnie jako klubing. Natomiast Hiszpanie znani są z trzymania się razem. Wreszcie Brytyjczycy, Niemcy i Belgowie lubią pójść po imprezie na kebab, ale to już inna historia...

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli mi przy pisaniu tego artykułu, w szczególności: Nabeelah, Pascaline, Leyre, Oli, Sofii, Mimi, Janowi, Davidowi, Giulii, Florianowi i wszystkim innym. Bez waszej pomocy ten artykuł nigdy by nie powstał.

Przewodnik po studenckich miejscówkach

Gandawa, Belgia

Overpoortstraat - ulica pełna pubów i studentów

Waterhuis aan de bierkant - pub słynący z piwa

Druppelkot - miejsce gdzie można spróbować jenevers (rodzaj ginu)

Culture club – klub z dobrymi imprezami

Bruksela, Belgia

Delirium - piwiarnia oferująca 2004 różne gatunki piwa

Coaster - wyśmienite cocktaile serwowane w shakarze

Celtica - klasyczny wyspiarski pub z muzyką na żywo na parterze i dyskoteką na piętrze

You'niversity - popularny klub w centrum

Mirano – modny klub z obrotową platformą na parkiecie

Pampeluna, Hiszpania

Casco Viejo - część starego miasta, gdzie znajduje się wiele barów

Madryt, Hiszpania

Ojalá! - popularne miejsce, gdzie na niższym poziomie można zjeść na zaaranżowanej piaszczystej plaży, a w łazience pisać po ścianach!

Gabana - miejsce gdzie bywają piłkarze i gwiazdy. Jeśli się spodobasz, postawią ci drinka. Jeśli nie, masz dwie opcje: wydać fortunę, albo pójść do domu.

Warszawa, Polska

Plan B - dobre miejsce na piwo lub kawę, świetna lokalizacja

Stodoła, Proxima, Hybrydy - legendarne kluby studenckie, mnóstwo imprez i koncertów

Forty mokotowskie - pełno przyjemnych knajpek w zacisznym miejscu

Kraków, Polska

C.K. Browar - pub ze świeżym piwem z własnego browaru serwowanym w półtorametrowych tubach z kranikiem

Impreza Erasmus po fińsku

(Video: wverlinde/ Youtube)

(In-text photos: Władysław Manteuffel)