Michał Wawrzynkiewicz 17 lat

Artykuł opublikowany 10 maja 2010
opublikowano w społeczności
Artykuł opublikowany 10 maja 2010
Po wielu miesiącach oczekiwania nadszedł czas, kiedy to wreszcie zawitam na międzynarodowej wymianie w Niemczech. W chwili obecnej pragnę pokrótce streścić. Podać moje oczekiwania, zażalenia i oczywiście powody do zadowolenia. Na ulicach w Dortmundzie można spotkać wielu obcokrajowców. Są to głównie Turcy, Arabowie i murzyni. Spotkani ludzie są mili i chętnie pomagają, np.
jak spyta się ktoś ich o drogę to udzielają szybkiej i wyczerpującej odpowiedzi. Na ulicach tego miasta jest czysto, widać, że miejscowi dbają o porządek. W Dortmundzie zaskoczyło mnie to, że nowe budynki sąsiadują z bardzo starymi. Jest tutaj więcej wieżowców niż w Polsce i są one dużo wyższe. Niestety na ulicach można spotkać także żebraków, którzy mogą być niebezpieczni.  

W schronisku, w którym nocujemy jest czysto. Czuję się tam bezpiecznie. Jedzenie jest bardzo dobre. Fajnie, że w ośrodku tym można miło spędzić czas na grze w piłkarzyki, tennis stołowy, bilarda i kręgle.   Koledzy, których tu poznałem są fajni, chętni do rozmów i pomagają gdy jest to konieczne. Tak jak polska grupa są oni chętni do żartów. Mam nadzieję, że w takim samym składzie spotkamy się w Polsce.  

Uważam, że zabawy integracyjne są zbyt banalne, przypominają zabawy dla czterolatków. Nie podoba mi się również to, że o 22:00 musimy być już w swoich pokojach i możemy się spotykać tylko obok recepcji. Mamy mało czasu dla siebie, ponieważ zajęcia zajmują zbyt wiele czasu.

Podoba mi się wspólna współpraca podczas budowy bloga, ponieważ każdy może wyrazić swoją opinię i odczucia odnośnie projektu. Jestem zadowolony, że w czwartek zwiedzimy fabrykę Opla i dowiemy się jak to wszystko wygląda. Pociągi, którymi jeździmy do Essen są wygodne, komfortowe i bardzo ciche. W środę jechaliśmy wiszącą koleją, czyli H-Bahn. Podobało mi się, gdy chodziliśmy po mieście by wypełnić ankietę, musieliśmy się wiele razy pytać miejscowych ludzi o drogę do różnych miejsc.  

W pokoju jestem z Chołkiem, Karolem i Szczotą, z którymi jest bardzo wesoło.