Młodzież domaga się sprawiedliwości!

Artykuł opublikowany 29 maja 2006
opublikowano w społeczności
Artykuł opublikowany 29 maja 2006

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Coraz więksi nonkonformiści i coraz bardziej wymagający - młodzi ludzie chcą by Unia Europejska oddzieliła się od USA i rozwinęła prawdziwą wspólną sprawiedliwość. Oto ankieta cafebabel.com.

Sprawiedliwość europejska jest pojęciem abstrakcyjnym i oddalonym od codziennego życia młodych Europejczyków. Wyszliśmy na ulice by zapytać bezpośrednio o ich zdanie na temat ostatnich dwu wydarzeń. Co oznacza śmierć Milosevica? I co myślą o tajnych lotach CIA nad Europą?

"Tortury, w niektórych, wyjątkowych przypadkach"

Jeśli rzeczywiście istnieją powody by uważać, że więzień może dostarczyć informacji, które ocalą innym życie, tortury mogą być jedyną drogą by zmusić go do mówienia, rzuca 24-letnia Svetlana Chachko. Rosjanka nawiązuje się do przypadków zatrzymań i ekstradycji podejrzanych o terroryzm, które praktykowało w Europie CIA. Svetlana mieszkała 12 lat w Niemczech, a 5 lat temu osiedliła się w Londynie, gdzie zajmuje się inwestycjami papierów wartościowych. Jej śmiała opinia ma drastyczny wydźwięk, więc mieszkanka Londynu natychmiast uściśla: Oczywiście, to są metody, które można by stosować jedynie w nietypowych przypadkach. Myślę, że działania USA powinny być bardziej przejrzyste dla opinii publicznej, a USA powino jasno informować kogo przepytują i o co jest podejrzany.

"Europa może powiedzieć: nie!"

Uważam, że to bardzo ważne, by młodzi Europejczycy uczynili z Unii Europejskiej sprawną instytucję, zanim przystąpi ona do dalszego rozszerzenia, stwierdza Naomi Woltring, zaledwie 21-letnia Holenderka, która ma konkretny pomysł na to, jak powinna wyglądać UE. Europie należy się porządny zimny prysznic. Myślę, że Europa doskonale potrafi powiedzieć "nie" Stanom Zjednoczonym. Członkini młodzieżowej Organizacji van Arbeid, związanej z holenderską partią pracy, jest oburzona sprawą lotów CIA nad Europą. To niedopuszczalne! A najgorsze jest to, że choć Europa uważa się za kontynent praw człowieka, to jest też wspólniczką USA! Naomi pamięta hasło Amnesty International, które pojawiło się we wszystkich gazetach holenderskich: "Dziękujemy za latanie z nami, CIA".

"Stany Zjednoczone czują się wyższe moralne"

Michael Tol ma 29 lat, mieszka w Utrechcie i uważa, że śmierć Milosevica to kara. Milosevic był demagogiem, lecz nie był realną przyczyną wojen w byłej Jugosławii, bowiem napięcia istniały już wcześniej, zanim doszedł do władzy. Myślę, że jego śmierć to sposób zapłaty za całe zło, które uczynił. Tol’a irytuje postawa "supermocarstwa" Stanów Zjednoczonych. Wydaje im się, że są ponad sprawiedliwością międzynarodową. Utrzymują, że wojna w Iraku jest słuszna i uważają się za wyższych moralnie. Holender ponadto skarży się, że Europejczycy biernie współpracowali w ekstradycjach więźniów organizowanych przez tajne służby amerykańskie.

"Sprawiedliwość europejska nie istnieje"

29-letnia Britt Strarup ma męża Serba i nie wierzy, że śmierć Milosevica spotka się z licznymi reperkusjami. Byłam dwa razy w Serbii i zaobserwowałam, że to niezwykle skorumpowany kraj. Serbski generał Ratko Mladic (poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał Karny) jest dobrze chroniony przez przestępczość zorganizowaną. Wojskowi i policja robią, co chcą. Britt jest Dunką, mieszkająca z mężem w Holandii. Wątpię w to, że istnieje Sprawiedliwość Europejska, bo na przykład prawa imigracyjne w Danii są bardziej zaostrzone niż w Holandii. Różnice legislacyjne między krajami europejskimi są zbyt duże by mówić o jednej idei sprawiedliwości.

"Posłuszna Europa"

Ricardo Bordigioni, student ekonomii i europeistyki uważa, że śmierć Milosevica to ostatni przejaw śmierci komunizmu w Europie. Ten 23-letni Włoch podsumowuje epizod lotów CIA: Uważam, że możemy wytłumaczyć rolę Unii Europejskiej wobec USA jednym tylko słowem: posłuszna. Lecz krytyka wspólnotowa nie kończy się tutaj. Kiedy pytamy go, co oznacza sprawiedliwość, odpowiada, że to znajomość własnych praw i obowiązków. W Europie jednak łatwiej jest jednostce rozpoznać swoje prawa i obowiązki na poziomie narodowym niż na europejskim.

"Daleko od alternatywy dla USA"

Na śmierci byłego prezydenta serbskiego prezydenta skorzystało NATO. To był najlepszy sposób wyjścia z niejednoznacznej sytuacji, która spowodowała wiele implikacji w wojnie na Bałkanach i późniejszym procesie sądowym. Celia Corriga ma 24 lata i studiuje stosunki międzynarodowe w Rzymie. Ma wyrobione zdanie na temat sprawiedliwości europejskiej, jak również na temat tajnych lotów CIA. Ten przykład pokazuje do jakiego stopnia państwa europejskie są słabe. Jest jasne, że wiele krajów nie wierzy, że Europa może być realną alternatywą dla USA. Poza tym wydaje się zaskakujące, że kraj ten, chociaż stanowi pierwszą potęgę światową, może w taki sposób lekceważyć wszystkie zasady i łamać prawa człowieka oraz międzynarodową sprawiedliwość tylko po to by osiągnąć swój cel.

We współpracy z: Karolin Schaps (Londyn), Thamar Zijlstra i Nilsem Elzenga(Amsterdam), Giovanni Angioni (Rzym).

Fot.: Karolin Schaps (1), Nils Elzenga (2,3,4) i Giovanni Angioni (5,6).