Nacjonalista z Bułgarii najmłodszym eurodeputowanym

Artykuł opublikowany 13 lutego 2007
Artykuł opublikowany 13 lutego 2007
Wraz z przystąpieniem Bułgarii i Rumunii do UE ultranacjonaliści mają coraz większe poparcie w Parlamencie Europejskim.

Sofia. Dimitar Stojanov z bułgarskiej partii Ataka przystąpił do frakcji "Tożsamość, Tradycja i Suwerenność". 23-letni Stojanov, przedstawiciel skrajnej prawicy jest najmłodszym deputowanym spośród 785 europarlamentarzystów.

Początkujący polityk studiuje prawo w Sofii. Stojanov zadebiutował w europejskich mediach we wrześniu 2006, kiedy to, jeszcze jako obserwator w Parlamencie Europejskim, wysłał email z obraźliwymi uwagami na temat Węgierki romskiego pochodzenia Lívii Járóki do innych parlamentarzystów. Można także było od niego usłyszeć antysemickie wypowiedzi: "Jest wielu potężnych i bogatych Żydów, którzy finansują media, by odpowiednio kształtowały opinię publiczną", oznajmił raz brytyjskiej gazecie "Telegraph".

Stojanov nie jest w Bułgarii nieznany. Jego ojczym, Volen Siderov, jest przewodniczącym bułgarskiej partii Ataka, która po nieprzyjaznej mniejszościom, agresywno-nacjonalistycznej kampanii wyborczej w czerwcu 2005, dostała się do Zgromadzenia Narodowego. Ultranacjonaliści domagają się protekcjonistycznej polityki gospodarczej i restrykcyjnych środków "prawa i porządku" przeciwko mniejszościom i opozycjonistom. Ataka oczernia zwłaszcza mniejszość Romów: "bandy Cyganów" włóczą się podobno po dzielnicach, kradną i "maltretują" Bułgarów.

W Brukseli Ataka chce reprezentować narodowy interes Bułgarii i opowiada się przeciwko wstąpieniu Turcji do UE. Stojanov może niedługo otrzymać osobiste poparcie rodaków w tej sprawie: w maju 2007 Bułgaria po raz pierwszy weźmie udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Eksperci uważają za wysoce prawdopodobne, że wielu jego zwolenników weźmie udział w wyborach. Stojanov przoduje na europejskiej liście ultranacjonalistów. Na drugim miejscu powinna znaleźć się reporterka Denica Gadzheva. To pewnie czysty przypadek sprawił, że jest to przyjaciółką Stojanova.