Obrazki z zimowych upraw

Artykuł opublikowany 20 listopada 2007
opublikowano w społeczności
Artykuł opublikowany 20 listopada 2007

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Jesienią i zimą europejskie pola wcale nie strajkują. Dowodem tego są plony zbierane każdego dnia pomimo tego, że zrobiło się zimo i jest brzydka pogoda.

Komisja ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmuszona poprzez okoliczności – susze, powodzie i wzrost cen zbóż, mleka i oliwek – próbuje proponować wprowadzenie zmian do reform Wspólnej Polityki Rolnej, którą sama kieruje. W ciągu najbliższej zimy komisarz Fischer-Boel wyjątkowo zezwoli na uprawę ziem podlegającym obowiązkowemu ugorowaniu. Europejskie pola są gotowe wykorzystać ceny i zrobić dobry interes.

Rzepak: pola czeskiej Bohemii

Rzepak: pola czeskiej Bohemii (Foto, Bianca Koendgen)Jak tylko kończy się lato i zaczyna jesień, rolnicy uprawiający rzepak zbierają plony i zaczynają siać od nowa. Spożywanie oleju rzepakowego odkrytego w czasie II wojny światowej początkowo było kwestionowane przez europejskie kraje produkujące olej słonecznikowy i oliwę z oliwek, które widziały negatywny wpływ tego rodzaju oleju na zdrowie człowieka. Dziś jednak uważa się go za zbawienny. Największymi producentami w Europie są Niemcy, Czechy, Francja i Szwecja. Obecnie nawet w Hiszpanii wprowadza się jego uprawę, a to z powodu prognoz dużego zapotrzebowania na biopaliwa.

Winnice: Toskania, Włochy

Winnica San Gimniniano (Foto, Gabriela Scilleta)Początek jesieni to czas winobrania na całym kontynencie europejskim. 2% jego powierzchni uprawnej to właśnie winnice. Reforma wspólnej organizacji rynku wina rozpoczęła się w 2006 roku a w 100% wejdzie w życie w 2013. Jej intencja to wspieranie mniejszej ale bardziej konkurencyjnej produkcji: każdego roku Unia Europejska wydaje 500 milionów euro na wykorzystanie nadmiarów produkcji wina. Przyznana zostanie pomoc finansowa dla tych, którzy zdecydują się zrezygnować z uprawy winorośli, jednocześnie zniesione zostaną limity uprawy dla najbardziej konkurencyjnych winorośli. Nie będzie wsparcia w używaniu cukru, będzie natomiast dla zwiększenia zawartości alkoholu i dla produkcji innych produktów z wina. Pomoc będzie udzielana dzięki programowi wypłat jednorazowych i w dużej mierze będzie przeznaczona na przyciągnięcie młodych do tego sektora. Największymi producentami wina są Hiszpania, Włochy i Portugalia.

Uprawa malin: Szkocja

Uprawa malin: Szkocja (Foto, Maciej Lewandowski)W 2007 sektor owoców i warzyw to punkt numer jeden reform Wspólnej Polityki Rolnej komisarz Mariann Fischer-Boel. Głównym celem jest większe skoncentrowanie oferty producentów poprzez tak zwane Organizacje Producentów, rzecz jakiej nie udało się osiągnąć WPR aż do dzisiaj: Organizacje Producentów kontrolują tylko 38% oferty, 60% należy do indywidualnych producentów. Za pomocą OP możliwa jest lepsza stabilizacja cen i utworzenie frontu przeciw kryzysowi spożycia, co na pewno będzie miało miejsce z powodu wymogów Światowej Organizacji Handlu z której UE wyeliminuje swoją pomoc dla eksporterów.

Cytrusy: pomarańcze w Walencji, Hiszpania

pomarańcze w Walencji (Foto, Txapulin/Flickr)Zima jest porą pomarańczy uprawianych przede wszystkim w Hiszpanii, Włoszech i Grecji obok innych cytrusów. Reforma sektora owoców i warzyw (która wejdzie w życie 1 stycznia 2008) przewiduje zwiększenie pomocy dla Organizacji Producentów, integrację systemu dopłat jednorazowych oraz specjalną pomoc przejściową dla upraw owoców czerwonych (truskawek i malin) przez okres 5 lat.

Pola bawełny: Kordoba, Hiszpania

Bawełna w Kordobie (Foto, rbolance/Flickr)Europejska produkcja bawełny to 2% produkcji światowej, ale jest ona niezwykle ważna dla regionów, w których jest uprawiana: Grecji (75%) i Andaluzji (24%), jesienią pełnych maszyn do zbierania bawełny. Poprzednia regulacja tego sektora została w 2007 roku anulowana przez Europejski Wymiar Sprawiedliwości po żądaniach rządu andaluzyjskiego. W listopadzie Fischer-Boel przedstawiła nową propozycję dla sektora, która jednak nie satysfakcjonuje producentów, jako że nie udziela pomocy przetwórstwu bawełny.

Uprawa buraków: Flandria, Belgia

Uprawa buraków: Flandria (Foto, OliBac/Flickr)Buraki cukrowe uprawia się przede wszystkim we Francji, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. Jego uprawę rozpowszechnił w Europie Napoleon. Buraki, tak jak ziemniaki, zbiera się zimą. W październiku 2007 UE zaaprobowała uprawę, komercjalizację i spożycie buraka przetworzonego genetycznie, co wywołało protesty ekologów i tradycyjnych rolników.

Gaje oliwne: Sewilla, Hiszpania

Ocean oliwy w Jaén (Foto, Phranet/Flickr)Hiszpania, Włochy i Grecja to kraje, które najwięcej produkują i spożywają oliwy z oliwek. Oliwa ta otrzymywana jest z oliwek, których zbiory odbywają się w środku zimy. Chociaż jest bardzo kaloryczna, to uważa się, że ma zbawienny charakter na problemy z cholesterolem.

Zdjęcia: Bianca Koendgen; Gabriela Scilleta; Maciej Lewandowski; Txapulin/Flickr; rbolance/Flickr; OliBac/Flickr; Phranet/Flickr