Pierwsza kobieta w fotelu premiera Słowenii

Artykuł opublikowany 24 września 2013
Artykuł opublikowany 24 września 2013

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Po pierwszym roku u władzy, konserwatywny lider Janez Janša został usunięty z rządu. Jeśli propozycja Alenki Bratušek, przeciwko wsparciu finansowemu w stylu greckim, nie zostanie przyjęta, wybory zostaną ogłoszone przed połową marca.

27 lutego ogłoszono, że Stéphane Hessel, francuski dyplomata, bojownik ruchu oporu i ważna postać ruchu ‘okupacja' i ‘oburzenie', zmarł w wieku 95 lat. Podczas gdy był częścią zespołu redagującego Powszechną Deklarację Praw Człowieka, w 2010 roku zyskał rozgłos za esej pod tytułem „Czas Oburzenia!” Czyżby deklaracja nie działała?

Czas Słowenii na oburzenie

Tego samego dnia, 27 lutego, polityczna kariera głowy rządu słoweńskiego przepadła, kilka dni później trzech z czterech jego koalicjantów odeszło i w całym kraju doszło do trwających miesiącami masowych protestów. Wotum nieufności ze strony opozycji  przeciwko konserwatywnemu przywódcy Janezie Janša dało wynik 55 głosów za, 33 głosy przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od głosowania na nowego tymczasowego premiera,  Alenka Bratušek.

Po raz pierwszy, w krótkiej historii Słowenii (kraj uzyskał niepodległość od byłej Jugosławii w 1991 roku), jego przywództwo zostało powierzone kobiecie. Ze wszystkimi chłopcami wciąż na placu zabaw, 42-letnia przywódczynię z centrolewicowej partii 'Pozytywna Słowenia', która zasiadła w ławie poselskiej w minionym roku, czeka trudny czas by osiągnąć cokolwiek. Przynajmniej protesty przeciwko korupcji i klientelizmowi elity politycznej są pierwszym małym zwycięstwem w długotrwałej wojnie. Może jest zbyt wcześnie by nazwać to zwycięstwem, ale to pokaże czas.

Mayor of Greece's largest city, jailed for lifePodobnie jak ich buntowniczych bułgarskich kolegów, żądania Słoweńców pozostają niezmienne. Domagali się, aby skorumpowana polityczna elita zrezygnowała (chociaż Janša został wyparty); żądają zmiany władzy i proszą o sprawiedliwe państwo z walorami społecznymi i poszanowaniem praw człowieka. Ludzie chcą szybkich i skutecznych procesów dla polityków i ekonomistów, którzy mają coś do ukrycia; na przykład, Janša jest oskarżony o wprowadzenie kraju w dług po kryzysie i jest symbolem zarzutów korupcyjnych oraz o nie umieszczenie w oświadczeniu majątkowym kwoty 210.000 euro pomimo wniosków organów nadzorczych. Ludzie chcą końca zgubnych działań i ochrony dobra publicznego. Jeśli Bratušek, ekspert w zakresie finansów, nie zrobi czegoś w sprawie reform w nowym rządzie koalicyjnym, jej pobyt w rządzie może być jeszcze krótszy niż Mario Montiego we Włoszech. Janša jako potencjalny nowy przywódca opozycji, nie został wyeliminowany całkowicie ze sceny.

Tego samego dnia, 27 lutego, kołyska demokracji Europy również wygrała małą bitwę przeciw skorumpowanej politycznej elicie. Były burmistrz Salonik, Vassilis Papageorgopoulos i dwóch innych urzędników zostało skazanych na dożywocie za kradzież prawie 18 milionów euro z pieniędzy publicznych. Niektórzy żartują, że byliby szczęśliwsi w Słowenii.

Image: main and in-text AB courtesy of © Alenka Bratusek official facebook page; in-text Papageorgopoulos (cc) Stylianidis/ flickr/ cropped by Ferengi/ wikimedia