Polska solidarna z Białorusią: zaproszenie na koncert

Artykuł opublikowany 14 marca 2008
opublikowano w społeczności
Artykuł opublikowany 14 marca 2008

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

W niedzielę, 30. marca, o godzinie 18 na Placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się koncert „Solidarni z Białorusią”. Główna cześć imprezy transmitowana będzie na żywo od godziny 20:30 przez TVP INFO, a jej retransmisję będzie można obejrzeć o 00.15 w TVP 2.

Warszawski koncert, organizowany już po raz trzeci przez stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś, miasto stołeczne Warszawa i TVP, to największa na świecie akcja poparcia dla demokratycznej opozycji na Białorusi. Koncert co roku odbywa się pod koniec marca, kiedy białoruska opozycja obchodzi zdelegalizowane przez władze święto niepodległości. W zeszłym roku, również na Placu Zamkowym, swoje poparcie dla demokratycznych zmian na Białorusi demonstrowało kilkanaście tysięcy osób.

Akcję co roku wspierają wybitnie polscy artyści. W poprzednich latach na scenie mogliśmy zobaczyć m.in. Andrzeja Wajdę, Muńka Staszczyka, Kasię Nosowską. Podczas tegorocznego koncertu znów wystąpią gwiazdy polskiej muzyki, m.in. Justyna Steczkowska, Stanisław Soyka , Aga Zaryan, Tomek Makowiecki czy Kuba Kawalec z zespołu Happysad. Na scenie pojawią się także inni znani polscy muzycy, aktorzy i ludzie kultury, którzy swoją obecnością chcą podkreślić solidarność z Białorusinami. Udział w koncercie wezmą również ważne zespoły białoruskie.

Głównym hasłem tegorocznego koncertu jest walka z marginalizacją języka białoruskiego. Organizatorzy zapowiadają, że dlatego właśnie wiele utworów śpiewanych będzie po białorusku. Podczas koncertu prowadzona będzie również zbiórka pieniędzy na rzecz zdelegalizowanego przez władze liceum im. Jakuba Kołasa z Mińska. To ostatnia szkoła średnia na Białorusi, w której lekcje prowadzone są po białorusku.

Koncert będzie transmitowany również na Białoruś, za pośrednictwem telewizji Belsat, Europejskiego Radia dla Białorusi i radia Racja. Białorusini dobrze wiedzą o naszym koncercie, takie formy poparcia i solidarności są im niezwykle potrzebne. Przyjdźmy na Plac Zamkowy jak najliczniej, aby mogli przekonać się, jak wielu Polaków wspiera ich dążenia do demokracji! – apeluje Janek Popławski, członek Inicjatywy Wolna Białoruś.

Inicjatywa Wolna Białoruś, pomysłodawca koncertu, jest stowarzyszeniem skupiającym młodych ludzi, żywo zainteresowanych kwestiami przemian demokratycznych w Europie i na całym świecie. Grupa zawiązała się spontanicznie podczas Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie, organizując pikiety i manifestacje poparcia dla prezydenta Juszczenki, a następnie biorąc udział w Polskiej Misji Obserwacyjnej w regionie charkowskim podczas powtórzonej II tury wyborów prezydenckich. Od końca 2005 roku główną aktywnością Inicjatywy jest prowadzenie działań wsparcia dla białoruskiej opozycji. Stowarzyszenie poza corocznymi koncertami organizuje projekty oddolnego wsparcia środowisk białoruskiej opozycji: wymiany w ramach programu „Weekend w Polsce” czy szkolenia dziennikarskie.

Więcej na: www.wolnabialorus.pl

***

Informacje organizatora