Poza kurtyną: 25 Lat Otwartych Granic

Artykuł opublikowany 22 września 2014
Artykuł opublikowany 22 września 2014

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Dwadzieścia pięć lat temu, Żelazna Kurtyna została rozdarta. Przed dziesięciu laty, osiem postkomunistycznych państw wstąpiło do Unii Europejskiej. Co tak naprawdę wiemy o naszych sąsiadach? Włącz się do naszego ogólnoeuropejskiego projektu dziennikarskiego!

Minęło ćwierć wieku od kiedy runęła surrealistyczna granica dzieląca Europę na wschód i zachód, na komunizm i kapitalizm, na przyjaciół i wrogów. Od rozszerzenia UE w 2004 roku, kiedy to Słowacja, Polska, Czechy i Węgry wstąpiły w struktury europejskie, a później do strefy Schengen, granice są otwarte. Przez dziesięć lat obywatele państw, które wcześniej oddzielone były Żelazną Kurtyną, mogą bez problemu podróżować i odwiedzać sąsiednie kraje. Jak często jednak korzystamy z tej możliwości?

Usiłując zobrazować zmiany, które zaszły w tych krajach przez ostatnie dwadzieścia pięć lat, zespoły Cafébabel z Austrii, Słowacji, Polski, Węgier i Niemiec zjednoczyły się w projekcie „Poza kurtyną”  (Beyond the Curtain). Od końca września do grudnia 2014 roku, kiedy przypada 25. rocznica upadku Żelaznej Kurtyny, wyślemy dziennikarzy, fotografów i twórców filmów do pięciu krajów zaangażowanych w projekt, żeby zapoznali się z polityczną, społeczną i kulturalną sytuacją poza granicami i zobaczyli, jak postrzegamy samych siebie i naszych sąsiadów.

Od września do grudnia Cafébabel opublikuje dziesięć artykułów miesięcznie dotyczących tej historycznej zmiany, podziału na wschód i zachód oraz wymiany kulturalnej. Chcesz się włączyć? Napisz do naszych redaktorów na adres: berlin[at]cafebabel.com. 

Poza kurtyną: 25 Lat Otwartych Granic

25 lat temu, Żelazna Kurtyna została rozdarta. Przed dziesięciu laty, osiem postkomunistycznych państw wstąpiło do Unii Europejskiej. Co tak naprawdę wiemy o naszych sąsiadach? Skontaktuj się z nami (berlin@cafebabel.com) i dołącz do naszej dziennikarskiej drużynie!