Skrajna prawica Europy spotyka się na południu Francji

Artykuł opublikowany 16 października 2009
Artykuł opublikowany 16 października 2009
Zwolennicy skrajnej prawicy z całej Europy spotkali się w poprzedni weekend w Orange na południu Francji, gdzie odbył się drugi „Konwent tożsamości”. Organizacja SOS Racisme protestuje.

„Tożsamość to wrażliwość polityczna rozwijająca się w całej Europie” głosi nowiutka strona internetowa stworzona z okazji konferencji. W dniach 17-18 października 2009 roku młodzi zwolennicy skrajnej prawicy z kilku krajów oraz przedstawiciele eurosceptycznych partii (np. włoskiej Ligi Północnej, flamandzkiej Vlaams Belang…) spotykają się podczas wielkiego kongresu, który odbył się w Orange za zgodą mera Jacquesa Bomparda (z narodowo-konserwatywnego Ruchu dla Francji).

SOS Racisme natychmiast stwierdziła, że organizacja takiego wydarzenia może spowodować, iż „wartości takie jak antysemityzm czy ksenofobia zostaną zbagatelizowane”: „celem tego zgromadzenia jest stworzenie struktury ‘Ligi Południowej’ (w wyborach regionalnych w czerwcu 2010 ma wystartować lista wyborcza utworzona pod tą nazwą przez Jacquesa Bomparda – przyp. red.) na wzór włoskiej partii Ligi Północnej, której ideologia zdecydowanie ociera się o rasizm”.