Słowenia w strefie euro

Artykuł opublikowany 5 stycznia 2007
Artykuł opublikowany 5 stycznia 2007

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Wraz z nowym rokiem Słowenia stała się 13 krajem w strefie euro. Ceny już poszły w górę.

Na monecie słoweńskich 50 eurocentów widnieje góra Triglav. Od 1 stycznia 2007 Słoweńcy mogą nie tylko w naturze spoglądać na najwyższy szczyt słoweńskich Alp Julijskich, który znajduje się również na godle i fladze tego kraju. Słowenia jest 13. krajem który przyjął za własną walutę euro i pierwszym z 10 krajów które weszły do Unii w 2004 roku, jaki zdecydował się na ten krok.

93% Europejczyków obarcza euro winą za podwyżki cen

Droga Słowenii do stabilizacji gospodarczej dopiero się zaczęła. Powszechne są obawy przed podwyżkami, które wedle przewidywań mocno uszczuplą portfele Słoweńców w nowym roku. Według przeprowadzanych ostatnio badan opinii publicznej dotyczących wprowadzenia euro nic nie pociesza mieszkańców tego alpejskiego kraju i nie są w swoich uczuciach odosobnieni. Pięć lat po wprowadzeniu euro mieszkańcy krajów które zdecydowały się na przyjęcie nowej waluty są przekonani, że wspólny pieniądz jest przyczyną wzrostu cen. Według badań Eurobarometru 93% Europejczyków jest tego pewna, pomimo ciągłych starań ekonomistów i polityków, objaśniających jakie inne czynniki stoją za podwyżkami.

Pierwszy oskarżony: poczta

Czy mieszkańcy Słowenii dołączą do innych niezadowolonych z powodu euro? Słoweńskie stowarzyszenie ochrony konsumentów kontroluje ceny i odnotowuje ich wzrost. W połowie grudnia stowarzyszenie to stworzyło "czarną listę" firm uznając je winnymi niesprawiedliwych podwyżek cen towarów i usług. Poczta oraz sieć supermarketów Spar zostały postawione w stan oskarżenia. Strach przed kolejnymi podwyżkami jest powszechny. Historia się powtarza.

Droga Słowenii od komunizmu do euro

25 czerwca 1991 – Słowenia ogłasza swoją niezależność od Jugosławii

1 maja 2004 – wejście do Unii Europejskiej

1 marca 2006 – sklepy zaczynają podawać ceny w słoweńskich tolarach i euro

16 czerwca 2006 – Rada Europejska daje Lubljanie ostateczne pozwolenie na wejście do strefy euro

1 stycznia 2007 – euro zostaje walutą kraju

14 stycznia 2007 – koniec przejściowego okresu używania dwóch walut

Fot.: Milos M./Flickr