Spadek stopy bezrobocia w UE

Artykuł opublikowany 11 września 2015
Artykuł opublikowany 11 września 2015

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Niewiarygodne, ale prawdziwe: z Unii Europejskiej nadchodzą także pozytywne sygnały. Stopa bezrobocia w UE po raz pierwszy od 2011 nieco spadła. Oto nasza mapa tygodnia.

Podczas gdy zewsząd dochodzi nas psioczenie eurosceptyków na falę uchodźców, ta informacja z ubiegłego tygodnia przeszła w zasadzie bez echa. Tymczasem w 28 państwach członkowskich średnia stopa bezrobocia wynosiła w lipcu 2015 9,5% - najmniej od czerwca 2011 roku. Jednak nie dajmy się jednak zbytnio ponieść euforii: średnia stopa bezrobocia w UE nadal jest dużo wyższa niż stan sprzed kryzysu, czyli 7 % w 2008 roku.

Stąd nie jest zapewne specjalnie zaskakujące, że najniższa średnia stopy bezrobocia wynosi 4,7% w Niemczech, najwyższa zaś w Grecji – 25%. Mimo to daje się zauważyć wyraźne rozluźnienie w krajach objętych kryzysem – we Włoszech na przykład, gdzie stopa bezrobocia spadła w lipcu o całe 0,5 punktu do 12,%. Wzrosła liczba bezrobotnych we Francji, Finlandii oraz Austrii

  

Źródło: Eurostat Juli 2015