Syryjskie miraże

Artykuł opublikowany 3 stycznia 2007
opublikowano w społeczności
Artykuł opublikowany 3 stycznia 2007

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Zbliżenie fotograficzne na Syrię, kraj głęboko związany z przeszłością i teraźniejszością Zachodu.

Od 1920 do 1946 francuski protektorat, obecnie, Syria jest niepodległym państwem z bogatą i burzliwą historią, często pojawiającym się w dziennikach z całego świata. Mimo określenia Syrii jako "państwa bandyckiego" przez administrację Busha, 20 milionów Syryjczyków koncentruje się w codziennym życiu na wyjściu z kryzysu ekonomicznego bardziej niż na polityce.

Foto,Na autobusie odjeżdżającym z Damaszku widnieją zdjęcia prezydentów Iranu i Syrii, szefa libańskiego Hezbollahu, czyli przywódców politycznych nazywanych tu "niezależnymi".

Foto, Mathieu BaudierKrak des Chevaliers dominuje nad regionem wokół miasta Homs, strategicznym płaskowyżem odzielającym Góry Libańskie od szczytów Nusairi. Nowoczesna wioska położona jest u stóp średniowiecznego zamku.

Foto, Mathieu BaudierWiele syryjskich samochodów jest importowanych z Europy. Dla przykładu, jedna z furgonetek poczty francuskiej wiedzie swoje drugie życie w cytadeli w Aleppo.

Foto, Mathieu BaudierW dolinie Oronte Beduini rozłożyli swój obóz w korycie rzeki, nad której brzegami ma w przyszłości być zbudowana tama. Obozy Beduinów odnajduje się w regionach zamieszkiwanych już od tysięcy lat.

Foto, Mathieu BaudierTuż za starym człowiekiem wznoszą się majestatyczne ruiny antycznego miasta Epamea. Za nimi dostrzec można ufortyfikowaną wioskę, w której życie toczy się od zniknięcia wielkiego miasta, zniszczonego w wyniku trzęsienia ziemi w XII wieku.

Foto, Mathieu BaudierGłówna arteria komunikacyjna Epamei ma 2 kilometry. Miasto to liczyło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców w I w. n.e. i kontrolowało cały region aż do okresu wypraw krzyżowych.

Foto, Mathieu BaudierBeduini używają często motocykli, udekorowanych z dużą starannością, zarówno na drogi pustynne jak i do miast. Ten motor stał zaparkowany w wąskiej uliczce Aleppo.

Foto, Mathieu BaudierCytadela w Aleppo znajduje się na wzgórzu pokrytym wyciętymi kamieniami otoczonym fosą. Ta olbrzymia skorupa ma być przyszłości poddana renowacji.

 Foto, Mathieu BaudierMłodzieniec uczący się w pracowni farbiarskiej rozkłada chusty na bazarze w Aleppo. Miasto jest znane z biegłości i kunsztu mieszkających tu artystów.

Foto, Mathieu BaudierNagle nad Aleppo zrywa się wiatr i ułożone chusty zamieniają się w tumany niebieskiego i różowego materiału.

Foto, Mathieu BaudierNa północny zachód od Aleppo, położone są pozostałości, porzuconych przed wiekami, bizantyjskich miast. Bazylika św. Symeona uznawana była za ważny ośrodek pielgrzymkowy.

Foto, Mathieu BaudierPłynąc z północy na południe, rzeka Eufrat przynosi życie do ogromnych obszarów pustynnych. Młody Syryjczyk przechadza się wzdłuż jej brzegów, w niedalekiej odległości od Raqqa.

Foto, Mathieu BaudierW sercu pustyni pojawia się stado złożone z setek wielbłądów i przechadza się spokojnie w korycie wyschniętej rzeki. Wielbłądy są tu jedyną oznaką życia.

Foto, Mathieu BaudierWielki meczet Omadżadów w Damaszku jest pełen życia. Po piątkowych modłach, wierni zostają w środku i dyskutują w małych grupkach.

Zdjęcia i tekst Mathieu Baudier