Tiken Jah Fakoly: Niepodległość trzeba wyrwać siłą

Artykuł opublikowany 4 lutego 2011
Artykuł opublikowany 4 lutego 2011
Paryska wizyta Tikena Jaha Fakoly’ego, artysty zaangażowanego pochodzącego z Wybrzeża Kości Słoniowej, jest zapowiedzią czerwcowego Tygodnia Afrykańskiej Solidarności, a zarazem koncertu piosenkarza na stadionie Bercy, ale przede wszystkim to okazja do rozmowy na temat wpływu, jaki mogą mieć wydarzenia w Tunezji na resztę kontynentu.

Tiken Jah Fakoly jest piosenkarzem reggae znanym przede wszystkim z politycznego zaangażowania swoich piosenek. Z powodu przekonań żyje na wygnaniu poza krajem rodzinnym, pozostając jednak rzecznikiem młodych Afrykanów. Na swoim ostatnim albumie African Revolution łamie kody jamajskiego reggae afrykańskim brzmieniem oraz podkreśla rolę edukacji. I jakby jego zaangażowanie muzyczne nie wystarczało, Tiken Jah Fakoly poświęca się również projektowi „Jeden koncert, jedna szkoła”: zyski z jego niektórych francuskich koncertów pozwalają na budowę szkół w Afryce.

18 czerwca

Pobyt we francuskiej stolicy w przeddzień tournée, którego zwieńczeniem będzie koncert na paryskim stadionie Bercy 18 czerwca zamykający Tydzień Afrykańskiej Solidarności, jest dla artysty okazją do wykładu na temat sytuacji politycznej współczesnej Afryki Afryki [data 18 czerwca jest we Francji symbolem ruchu oporu; 18 czerwca 1940 r. Charles de Gaulle wygłosił na falach BBC słynne przemówienie wzywające Francuzów do walki przeciwko nazistom). „Tydzień Afrykańskiej Solidarności w Paryżu jest szansą na pokazanie pozytywnej twarzy kontynentu. Kto inny, jeśli nie my, Afrykanie, ma to robić?”, wyjaśnia artysta i dorzuca, że będzie to ważne wydarzenie w jego karierze. Wielu artystów wystąpi razem z nim wtedy na scenie, m.in. Nigeryjka Asa oraz raper Soprano. W tym samym czasie, we współpracy z paryskim muzeum Musée du Quai Branly, siecią kin MK2 oraz radiem France Inter, zostanie zorganizowany tydzień poświęcony Afryce. Program obejmuje m.in. wystawę fotograficzną, pokazy filmów afrykańskich, otwarcie czasowego sklepiku, jak również przeróżne spotkania i debaty.

Obywatele Wybrzeża Kości Słoniowej

Tiken Jah Fakoly, zawsze gotów do obrony sprawy afrykańskiej, rzuca dziennikarzom: „Po wiekach niewolnictwa i kolonizacji, zaledwie od pięćdziesięciu lat mamy niepodległość. To co otrzymaliśmy, to jednak tylko kopia niepodległości, a my dziś chcemy odzyskać oryginał, tzn. być niepodległymi również w wymiarze politycznym i ekonomicznym. Niepodległości się nie dostaje, trzeba ją wyrwać siłą”. Artysta kładzie również nacisk na rolę edukacji w procesie rozwoju i dlatego regularnie przekazuje zyski ze swoich koncertów na budowę szkół w Afryce: „Tylko ludzie wykształceni są świadomi swoich praw”.

Piosenkarz, po groźbach zamachu na jego życie, żyje na wygnaniu w Mali od 2003 r. Skorzystał jednak z okazji, aby wypowiedzieć się na temat aktualnej sytuacji w kraju rodzinnym. „Po raz pierwszy przy okazji wyborów na Wybrzeżu Kości Słoniowej miała miejsce debata telewizyjna, w której partie polityczne mogły przedstawić swoje programy. Ludzie chcieli zmian i dlatego frekwencja w pierwszej turze była bardzo wysoka. Niestety później sytuacja potoczyła się złym torem. Chcę tylko powiedzieć, że głos narodu musi być respektowany”.

Obywatele Tunezji

„W Afryce ludzie zwykli mówić, że Bóg jest wielki i jakoś to będzie. Ja twierdzę natomiast, że Bóg jest bardzo zajęty i jeśli chcemy, by nam pomógł, musimy najpierw pomóc sobie sami”, mówi Tiken Jah Fakoly i dorzuca: „Tunezyjski naród wygrał swoją bitwę, ale jeśli Afryka chce zrobić to samo, musi przezwyciężyć podziały etniczne i religijne”.

Koncert Tikena Jaha Fakoly’ego będzie miał miejsce 18 czerwca w sali Bercy w Paryżu. Tydzień Afrykańskiej Solidarności odbędzie się w dniach 13-18 czerwca w licznych ośrodkach kulturalnych – muzeum Musée du quai Branly, sieci kin MK2, siedzibie radia.

Fot. dzięki uprzejmości Tikena Jaha Fakoly’ego/tikenjahfakoly.artiste.universalmusic.fr/www/ ; Tiken Jah Fakoly : ©Sladjana Perkovic