UE w oku cyklonu

Artykuł opublikowany 15 maja 2008
Artykuł opublikowany 15 maja 2008

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Podczas gdy Europa obchodzi swoje urodziny, obywatele usiłują uniknąć przekrętów na biletach samolotowych w sieci, a ofiary tragedii w Birmie czekają na pomoc humanitarną. Najświeższe wieści z Brukseli.

Europejskie urodziny pominięte w mediach

Foto, Commission EuropénneWiększość mediów przemilczała ostatnią rocznicę powstania Europy, w piątek 9 maja. Ta kluczowa, dla konstrukcji europejskiej, data "Deklaracji Schumana" jest symbolem UE, jest to z resztą dzień wolny od pracy w Instytucjach Unijnych. Ale kto, spośród milionów europejczyków wiedział o tym święcie? Plakaty zwiastujące jakiekolwiek wydarzenia ku czci Europy były niezwykle rzadkie. Nawet Stałe Przedstawicielstwa Państw członkowskich przy Komisji Europejskiej nie podołały zadaniu promocji święta. A przecież to właśnie 58 lat temu Minister Spraw Zagranicznych Francji Robert Schuman zaproponował Państwom, które podczas dwóch wojen światowych zabijały się nawzajem, żeby uwspólnotowić produkcję węgla i stali.

Przekręty w sieci

Foto, Joan Fabregat/FlickrKupując bilet na przelot samolotem w sieci, jeden użytkownik na trzech jest wprowadzany w błąd, a nawet oszukiwany. To deklaracja Megleny Kunev, Komisarza odpowiedzialnego za ochronę konsumentów, po siedmiu miesiącach badania kompanii lotniczych i internetowych biur turystycznych. Generalnie konsument wprowadzany jest w błąd na temat cen, warunków umowy (zbyt wąska typografia) i czasu trwania promocji.

We wrześniu ubiegłego roku, prawie 50 % portali internetowych zostało określonych jako działające niezgodnie z prawami konsumenta. Obecnie zostały one poddane reglamentacjom europejskim. Niestety, normy nie są wciąż wystarczająco respektowane w przypadku podróży transgranicznych.

Dwa miliony euro dla Myanmaru

Foto, azmil77TFlickrKomisja Europejska bardzo szybko podjęła decyzję o odblokowaniu dwóch milionów euro na pomoc humanitarną dla ofiar cyklonu Nargis, który przeszedł nad Myanmarem na początku maja. Louis Michel, Komisarz europejski ds. pomocy humanitarnej zapowiedział, że suma mogłaby spokojnie osiągnąć 30 milionów euro, gdyby junta militarna w Birmie otworzyła granice państwa dla NGO. Komisarz liczy, że osobiście uda się do Myanmaru, żeby sprawdzić czy pieniądze przeznaczone na zaopatrzenie w wodę i kanalizację nie są sprzeniewierzane przez władze birmańskie i docierają do organizacji pomocy ofiarom. Blisko 25 000 osób straciło życie, a 41 000 zostało uznanych za zaginione.

Pro-europejska Serbia

Foto Nele/flickr39% głosów oddanych na Borisa Tadica, oznacza, że, po dwóch miesiącach kryzysu, spowodowanego deklaracją niepodległości Kosowa, Serbia wróciła na europejską drogę. Ultranacjonalistyczna partia Tomislava Nikolica zebrała zaledwie 28% głosów. Ponad 60% Serbów, zarówno z Serbii, jak i z Kosowa wzięło udział w wyborach legislacyjnych. Europejska przyszłość Serbii jest jeszcze odległa. Demokratyczna Partia, której przewodzi Tadic nie zdobyła absolutnej większości głosów, będzie więc musiała znaleźć partnerów do stworzenia koalicji. Może być ciężko!