Unia kontroluje pocztę elektroniczną

Artykuł opublikowany 15 października 2007
opublikowano w społeczności
Artykuł opublikowany 15 października 2007

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Bądź na bieżąco z najświeższymi wiadomościami z Europy: genetycznie modyfikowane organizmy, kontrola e-maili, szkolenia antyterrorystyczne, niezaradna Rumunia.

(Photo: Sean Dreilinger/Flickr)Straciłeś e-mail sprzed 2 lat? Nie martw się, Unia Europejska przechowała go dla Ciebie.

(Photo: Estorde/Flickr)Unia Europejska przyjęła kontrowersyjną dyrektywę o przechowywaniu danych telekomunikacyjnych. Rozporządzenie weszło w życie 1. października 2007 w ramach działań przeciwko terroryzmowi i zobowiązuje operatorów do przechowywania przez dwa lata danych o komunikacji za pośrednictwem telefonów i e-maili.

Kraje członkowskie niezgodne co do genetycznie modyfikowanych organizmów

(Photo: alex Kano/Flickr)10. października należący do Komisji Europejskiej stały komitet nadzorujący "łańcuch pokarmowy" i zdrowie zwierząt miał podjąć decyzję o zatwierdzeniu czterech genetycznie modyfikowanych organizmów: odmiany ziemniaka używanej do produkcji paszy dla zwierząt i trzech gatunków kukurydzy przeznaczonej do spożycia przez ludzi i zwierzęta. Jednakże kraje członkowskie UE nie zdołały uzyskać koniecznej większości kwalifikowanej, aby przyjąć bądź odrzucić projekt ustawy. Sprawa zostanie odesłana do Rady i jeśli i ona nie zajmie stanowiska, to decyzja zostanie podjęta przez samą Komisję Europejską.

Jednostki antyterrorystyczne w Ostende

(Photo: JHawk1000/ Flickr)Pod koniec września w Ostende (Belgia) odbyło się czterodniowe szkolenie dla pochodzących z całej Europy 250 agentów należących do jednostek specjalnych. Według wypowiedzi prasowych Belgijskiej Policji Federalnej, "po zamachach z 11 września 2001 roku Rada Europy zobowiązała szefów policji z całej Europy do zawiązania współpracy pomiędzy różnymi jednostkami specjalnymi". Jednym z ćwiczeń podczas szkolenia była akcja uwolnienia przetrzymywanych na promie pasażerów.

Dotacje rolnicze: Rumunia może stracić 111 milionów

Od 9 listopada Rumunię może czekać wstępna redukcja unijnych dotacji rolnych o 25 procent, o ile nie usprawni ona swojego systemu kontroli zarządzania i finansów. Rozporządzenie 1423/2006 Komisji dopuszcza taką sankcję wobec państw, które nie przestrzegają właściwego sposobu wypłat dotacji rolniczych. Aby wyeliminować niedociągnięcia Rumunia musi zainstalować dwa moduły oprogramowania dla obsługi Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS). W przeciwieństwie do Rumunii Bułgaria (również poddana kontroli) wprowadziła już system IACS i działa on bez zarzutu.

Zdjęcia: Sean Dreilinger/Flickr; Estorde/Flickr; alex Kano/Flick; JHawk1000/ Flickr