Valdis Dombrovskis - łotewskie remedium na kryzys?

Artykuł opublikowany 2 marca 2009
Artykuł opublikowany 2 marca 2009

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Europoseł Valdis Dombrovskis został nowym premierem Łotwy. Ten były minister finansów przedstawia się jako człowiek, który może zaradzić stagnacji gospodarczej swojego kraju. Oto najświeższe wieści z Brukseli.

W czwartek 26. Lutego łotewski prezydent Valdis Zatlers desygnował Dombrovskisa na szefa rządu. Dawna koalicja utworzona przez Ivarsa Godmanisa nie przetrwała w obliczu kryzysu. Żeby utrzymać się na powierzchni, ten kraj bałtycki korzysta w dużym stopniu z pomocy Unii oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wybór na stanowisko premiera byłego ministra finansów jest więc w tej sytuacji oczywisty. 37-letni Valdis Dombrovskis był głównym dyrektorem łotewskiego banku centralnego, a następnie w latach 2002-2004 ministrem finansów. Jest również europarlamentarzystą z ramienia grupy PPE-DE, stanowiącej prawicową większość w Parlamencie Europejskim. Przewodniczący PPE-DE Joseph Daul stwierdza wręcz, że jego kolega „jest obecnie jednym z najbardziej utalentowanych i kompetentnych polityków w Parlamencie i ma jasną wizję rozwoju globalnej gospodarki”.