W jaki sposób życie za granicą wspomaga twój rozwój?

Artykuł opublikowany 13 kwietnia 2015
Artykuł opublikowany 13 kwietnia 2015

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Kiedy podróżnik zdecyduje się na retrospekcję dotychczasowych doświadczeń oraz kluczowych elementów swojego prywatnego i zawodowego rozwoju, pierwsza podróż zagraniczna bez wątpienia zajmie jedno z miejsc na podium. Każdy dzień, spędzony w innym kraju, niesie ze sobą nowe wyzwania oraz naukę, którą powinniśmy przyjąć, przemyśleć i zastosować w życiu.

Napisane przez: Ana Alibegova

Edytowane przez: Stefan Alijevikj

Kiedy podróżnik zdecyduje się na retrospekcję dotychczasowych doświadczeń oraz kluczowych elementów swojego prywatnego i zawodowego rozwoju, pierwsza podróż zagraniczna bez wątpienia zajmie jedno z miejsc na podium. Każdy dzień, spędzony w innym kraju, niesie ze sobą nowe wyzwania oraz naukę, którą powinniśmy przyjąć, przemyśleć i zastosować w życiu. Lista lekcji życia, które możemy otrzymać podczas pobytu za granicą, jest nieskończona; poniżej przytoczymy zaledwie kilka z nich:

1. Uczysz się odkrywać rzeczywistość, która cię otacza

Bycie turystą i bycie częścią lokalnej społeczności to dwa zupełnie odrębne, podróżnicze doświadczenia. Jeśli chcesz być postrzegany jako tubylec, pierwsze, co powinieneś zrobić, to starać się zrozumieć lokalną kulturę. Zamiast odwiedzać typowo turystyczne miejsca, robić tysiące zdjęć na tle pomników czy pięknych gotyckich budowli, spróbuj po prostu usiąść w kawiarni, zamów swój ulubiony napój i obserwuj ludzi wokół ciebie. Unikaj typowych miejscówek, wybieranych przez studentów Erasmusa i odkrywaj ulubione miejsca zwykłych mieszkańców. Jeśli potrafisz wymienić przynajmniej 3 popularne zabytki w mieście, których jeszcze nie widziałeś, mimo że mieszkasz w nim ponad 10 miesięcy, to znaczy, że bliżej ci do prawdziwego mieszkańca niż do turysty.

2. Opanowujesz do perfekcji nawiązywanie przyjaźni z obcokrajowcami.

Bez wątpienia czas, spędzany przez nas samotnie poza granicami naszego kraju, ma wpływ na kryteria, jakimi się kierujemy przy wyborze przyjaciół. Nowe przyjaźnie, które nawiązujesz za granicą, mają niewiele wspólnego z tymi z dzieciństwa (chociaż każde z nich wnoszą coś nowego i wartościowego do twojego życia). Bardzo często "obniżamy" swoje oczekiwania wobec nowospotkanych ludzi, co wydaje się dosyć logiczne, biorąc pod uwagę to, że priorytetem staje się dla nas po prostu posiadanie towarzystwa. Jego jakość odchodzi wtedy na dalszy plan. Innymi słowy: nasze potrzeby i pragnienia zmieniają się, więc nie oczekujemy już spotkania ludzi podobnych do przyjaciół z ojczystego kraju. Zamiast tego chcemy spędzać czas z osobami towarzyskimi, które będą znakomitym towarzystwem do wspólnych wycieczek, podróży atostopem, imprez czy sobotnich zakupów. I, po prawdzie, czasami poznajemy wtedy ludzi, z którymi nigdy byśmy się nie zaprzyjaźnili, gdyby miało to miejsce w naszych rodzimych stronach. Mimo to, niektóre z takich ekspresowo zawieranych przyjaźni okazują się trwałe i stabilne, żyjąc jeszcze długo po zakończeniu naszego pobytu za granicą. Wtedy stajemy się mile widzianymi gośćmi w innych krajach, gdzie nasi nowi/starzy przyjaciele ugoszczą nas u siebie, pokażą miasto i przedstawią swoim znajomym.

3. Uczysz się doceniać czas spędzany w samotności.

“Samemu nie oznacza samotnie"- to zdanie staje się twoją codzienną mantrą. Jesteś ekspertem we włóczeniu się uliczkami na starówce, spędzasz weekendy w przypadkowo wybranych miejscach na obrzeżach miasta a często po prostu łapiesz autobus, wysiadasz na ostatnim przystanku i odkrywasz nową część miasta.

Uczysz się czerpać inspirację z prostych rzeczy. Z przypadkowej rozmowy z nieznajomym w metrze, wymiany uwag nt sytuacji politycznej z kasjerem w supermarkecie, uśmiechu dziecka w wielkim centrum handlowym. Ale przede wszystkim, zaczynasz się cieszyć dniami spędzanymi samotnie w domu. Nie tylko dlatego, że nareszcie masz czas na czytanie książek, oglądanie ulubionych programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Masz też nieskończenie wiele czasu na myślenie o swoim życiu, o tym, czego naprawdę chcesz, gdzie widzisz siebie w przyszłości i czy podejmujesz dobre decyzje. Te właśnie momenty są bezcenne i nie da się ich niczym zastąpić.

Read the full article