Wampiry, strzygi i spółka

Artykuł opublikowany 2 kwietnia 2009
Artykuł opublikowany 2 kwietnia 2009

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

3 kwietnia zostanie otwarta wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (ul. Kredytowa 1) zatytułowana "Wampiry, strzygi i spółka". Ekspozycja prezentuję eksponaty, fotografie, filmy i teksty poświęcone tradycyjnej rumuńskiej kulturze i rytuałom przejścia do świata umarłych. Wystawa jest zamysłem prof.
Otilii Hedeşan z Uniwersytetu Zachodniego w Timiszoarze, została zrealizowana przy pomocy Rumuńskiego Instytutu Kultury, Państwowego Muzeum Etnograficznego, Muzeum Wsi Banackiej oraz Florina Iepana, reżysera filmu dokumentalnego Bela Lugosi: upadły wampir.

Wystawa "Wampiry, strzygi i spółka” jest projektem muzeograficznym, który posiada również wymiar edukacyjny. Z kulturalnego punktu widzenia, zorganizowanie tej wystawy stanowi kontynuację wysiłków podejmowanych w celu jak najpełniejszego zaprezentowania tradycyjnej rumuńskiej kultury. Jest również kulminacyjnym punktem programu "Rok Rumuński w Państwowym Muzeum Etnograficznym”, rozpoczętym w kwietniu 2008 roku.

Wystawa "Wampiry, strzygi i spółka” to ostatni projekt Rumuńskiego Instytutu Kultury organizowany w ramach "Roku Rumuńskiego w Państwowym Muzeum Etnograficznym” .