Warszawska Playlista #3: Jazz

Artykuł opublikowany 15 stycznia 2016
Artykuł opublikowany 15 stycznia 2016

 „Jazz jest niby ptak, który odlatuje i powraca, [to] coś poza narodowym obyczajem, poza niewzruszonymi tradycjami, językiem i folklorem, […] coś z głębi, z dołu, coś, co godzi Meksykanów i Norwegów, i Rosjan, i Hiszpanów, coś, co z powrotem włącza ich w ciemny, wspólny, dawno zapomniany ogień […]”. Tak pisał o gatunku Cortázar. Jak się ma jazz w Warszawie?

W Polsce istnieje, choć trudno czasami do niego dotrzeć bez determinacji i umiłowania do gatunku. Wydaje nam się, że refleksja autora „Gry w klasy" jest jak najbardziej adekwatna w kontekście twórców nie tylko warszawskich, ale z naszym miastem mniej lub bardziej związanych. Doświadczenie koncertowe, choć jedno, wystarczy, aby raz na zawsze zakochać się w nich bez pamięci. 

Atom String Quartet – Na Siedem

Kwartet ten jest wyjątkowy nie tylko dlatego, że gdy gra, to jedna z niewielu sytuacji, w których nie masz ochoty udusić rzępolących na skrzypcach. Atom String Quartet to jedyny w Polsce kwartet smyczkowy, a przy okazji – jeden z najoryginalniejszych zespołów jazzowych na świecie. Zyskujący zasłużone uznanie muzycy są niezwykle sympatyczni, choć w trakcie występów zdystansowani, potrafią przełamać lody czarująco niezręcznym żartem. Ogień, o którym pisze Cortázar, skrywają nie tylko pod atomową nazwą, ale i pokazują go na scenie.

Michał Urbaniak – Fusion Stretch 2

Legendarny już skrzypek, saksofonista, kompozytor i aranżer znany jest ze współpracy z największymi jazzowymi sławami – Milesem Davisem, Billym Cobham, czy Georgem Bensonem. Nazwisko muzyka odmienia się przez wszystkie przypadki na listach genialnych twórców jazzowych w Polsce i na świecie.

Janusz Strobel – Ślad

Choć pochodzący z Trójmiasta, ogromną część swojego życia spędził w Warszawie, występując między innymi w Piwnicy Wandy Warskiej oraz Big Bandzie Stodoła. Komponował dla Ireny Santor, Edyty Geppert, Hani Banaszak czy Wojciecha Młynarskiego, a wiele z tych utworów na stałe zapisało się w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Dominik Strycharski – Mental Harem

Wykonawca silnie związany jest z warszawskim teatrami, dla których często komponował muzykę. Znany jest jako wszechstronnie utalentowany samouk, którego twórczość trudno włożyć w jakiekolwiek ramy. Tym samym jawi się jako jeden z najbardziej interesujących reprezentantów współczesnego jazzu w Polsce. Eksperyment to jego drugie imię.

Profesjonalizm - Drugi

Niesamowicie twórczemu warszawianinowi Marcinowi Maseckiemu nieobce są zaskakujące połączenia. Grywa solo koncerty z repertuarem klasycznym, tworzy wspólnie z Candelarią Saenz Valiente i Maciem Morettim awangardową formację Paristetris, zainicjował również powstanie sekstetu Profesjonalizm. Nieposkromiona energia i nietuzinkowość muzyków czyni z nich zdecydowanie jedną z najciekawszych grup wywodzących się z LADO ABC. Profesjonalizm porwie każdego słuchacza, a przy tym usatysfakcjonuje jazzowych smakoszy!