Warszawska Playlista Tygodnia #2

Artykuł opublikowany 9 listopada 2015
Artykuł opublikowany 9 listopada 2015

Warszawscy artyści częściej piszą swoje piosenki po angielsku niż polsku. Powód wydaje się zupełnie jasny  w końcu żyjemy w globalnej wiosce i dzięki przekazowi w globalnym języku łatwiej zdobyć szersze grono odbiorców. Dzisiaj jednak wybraliśmy pięć wdzięcznych kawałków o liryce w mowie ojczystej. 

Piotr Zioła – Podobny

Młody, zdolny – tak w tej chwili się o Piotrze pisze w prasie muzycznej. Ogromnie modny ostatnimi czasy zespół Rysy zaprosił Piotra do współpracy przy tworzeniu debiutanckiej płyty, na której użycza swojego głosu w utworze „Przyjmij Brak" razem z partnerującą mu Justyną Święs z The Dumplings. Kawałek „Podobny" zwiastuje powrót wesołych lat 60., bo jak zasłyszałam, cały album ma być w takim klimacie utrzymany. Dlaczego nie, słuchanie głosu Piotra w takiej stylistyce jest bardzo przyjemne. Oficjalna premiera klipu do piosenki miała miejsce w  minionym tygodniu w Beirucie na Poznańskiej.

Piotr Rogucki – Płyń (feat. Cosovel)

Nowy album Roguckiego „J.P. Śliwa" pojawił się w sklepach niemal miesiąc temu. Sam w sobie jest niezwykłym trójdzielnym dziełem o wielowymiarowym charakterze, jednak dla mnie to kawałek „Płyń" zasługuje na szczególną uwagę. Niezwykle liryczny i dramatyczny utwór został doskonale uzupełniony eterycznym wokalem Izoldy Sorenson.

Pablopavo i Ludziki – Dancingowa Piosenka Miłosna

Niezmiennie zakochany w Warszawie Paweł Sołtys od dawna bezpretensjonalnie grzebie się w poezji, raz za razem swoje potyczki ze słowem przekuwając w doskonałe utwory. „Dancingowa Piosenka Miłosna" to kawałek mieszczący się gatunkowo pomiędzy miejskim folklorem a archaiczną playlistą z dancingów peerelowskich. Niezależnie jednak od klasyfikacji brzmi czarująco nostalgicznie.

Organek – O, matko!

Kawałek „O, matko!" to ballada z krwi i kości, podsuwająca wyobraźni obrazy ilustrujące odpowiedzi na pytania generowane przez tekst – kto, jak, kiedy i dlaczego. Ciąg przyczynowo-skutkowy jest do ostatecznego rozpatrzenia tylko i wyłącznie przez Ciebie, bo tak elastycznie słowem posługuje się Tomek Organek. Taki debiutant z długą przeszłością, który pod koniec października po raz kolejny wypełnił warszawskie Palladium.

Lilly Hates Roses - Mokotów

„Mokotów" to singiel promujący drugi album folkowego duetu Lilly Hates Roses i w moim prywatnym zestawieniu najbardziej warszawski kawałek minionych wakacji. Kasia i Kamil deklarują sympatię do naszego miasta i trudno nie wierzyć w to wyznanie po przesłuchaniu „Mokotowa". Skoczna i żywa melodia doskonale koresponduje z uwikłanym w metaforę tekstem.