Wolontariat Europejski (EVS): 20 lat mobilności europejskiej

Artykuł opublikowany 17 marca 2017
Artykuł opublikowany 17 marca 2017

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Wolontariat Europejski (European Voluntary Service EVS) to jeden z europejskich programów, który wspólnie ze swoim starszym bratem Erasmusem, oferuje możliwość wyjazdu młodym ludziom. Dwudziesta rocznica powstania programu była dobrą okazją do posłuchania relacji jego byłych uczestników. 

Wszystko rozpoczęło się w 1996 roku, od pilotażowego projektu Komisji Europejskiej. Dwadzieścia lat później Wolontariat Europejski (EVS) stał się jednym ze sztandarowych programów, dających możlwiość doświadczenia mobilności międzynarodowej, zaangażowania się w ogrganizacjii non-profit, zdobycia kompetencji zawodowych i poszerzenia wiedzy o świecie, w którym żyjemy.

EVS stwarza możlwiość zrealizowania wolontariatu międzynarodowego osobom w wieku 17-30 lat. Młodzi ludzie biorą udział w projektach związanych z animacją społeczno-kulturową, ochoroną dziedzictwa narodowego, informacji młodzieżowej, pomocy osobom niepełnosprawnym, ochorną środowiska, etc. Projekty oferowane są przez organizacje poza rządowe, stowarzyszenia. Minimalna długość pobytu to dwa tygodnie, maksymalna zaś, wynosi dwanaście miesięcy. 

Podczas dwudziestolecia swojego istnienia, SVE sprawił, że 100.000 młodych zdecydowało się na wyjazd. Skorzystać mógł każdy, nie tylko osoby posiadające wyższe wykształcenie. Dzisiaj w programie bierze udział 5.000 organizacji. Sukcesem EVS, o którym także należy wspomnieć, jest obszar działania. Wolontariat Europejski przemierzył granice 27 krajów Unii Europejskiej, a także dotarł do takich krajów jak Turcja, Rosja czy Liban, gdzie również można odbyć wolontariat. Ponad to, można udać się do Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Macedonii, Algierii, Egiptu, Izraelu, Libii, Maroko, Palestyny, Syrii, Tunezji, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Czarnogóry, Serbii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzjii, Mołdawii i Urainy.

 Sto lat! 

Dla uczczenia dwudziestolecia programu,  Agencia Erasmus+ France Jeunesse & Sport zorganizowała 22 i 23 września w Paryżu otwarte forum, podczas którego zebrało się około stu obecnych i byłych uczestników programu. Wśród nich byli także reprezentanci instytucji, urzędnicy, agencje rządowe, organizacje, etc. Celem było podzielenie się doświadczeniem EVS i zebranie opinii. Wszystko po to, by uczynić EVS coraz lepszym. 

Cafébabel uczestniczył w tym wydarzeniu i zapytał o opinię kilku uczestników.

Retrouvez plus d'infos sur le SVE sur le site de l'Agence Erasmus + : www.erasmusplus-jeunesse.fr