Wolontariat Europejski

Artykuł opublikowany 27 stycznia 2009
Artykuł opublikowany 27 stycznia 2009

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Mniej znana w stosunku do popularnych programów Erasmus czy Leonardo Europejska Służba Wolontariatu (EVS) działa już od 1920 roku i zrzesza coraz więcej uczestników.

EVS jest jedną z ,,akcji’’ programu Komisji Europejskiej „Młodzież w działaniu” i skierowana jest do młodych ludzi pomiędzy 18 a 30 rokiem życia, niezależnie od ich wykształcenia, zainteresowanych odbyciem służby wolontariatu za granicą.

Służba wolontariatu trwa od dwóch do dwunastu miesięcy i można ją odbyć w Krajach Programu, tzn. w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach EOG (Norwegia, Islandia, Liechtenstein), w Turcji, w Sąsiedzkich Krajach Partnerskich (kraje Basenu Morza Śródziemnego, Kaukaz, kraje Europy Południowo-Wschodniej i Wschodniej) i także teoretycznie w innych krajach świata. W rzeczywistości bardzo trudno jest znaleźć partnerską organizację, która przyjęłaby wolontariusza spoza Europy.

Jak zostać wolontariuszem europejskim?

Kandydaci na wolontariuszy powinni najpierw skontaktować się z „Organizacją Wysyłającą” w swoim kraju, która wysyła wolontariuszy do organizacji zagranicznych. By ją znaleźć, wystarczy zgłosić się do punktu informacyjnego we własnym mieście lub nawiązać kontakt z Narodową Agencją Programu koordynującą program Młodzież w Działaniu w kraju zamieszkania. Na tym etapie wolontariusze mogą rozpocząć wyszukiwanie projektów EVS w internetowej bazie danych, dostępnej na stronie Młodzież w Działaniu. Wolontariat obejmuje bardzo różne dziedziny aktywności, od najbardziej popularnych jak np. opieka nad osobami niepełnosprawnymi po mniej, jak np. środowisko czy kulturę. Po znalezieniu odpowiedniego projektu należy wysłać swoje CV i czekać na odpowiedź. Oczywistym jest, że większa liczba złożonych przez kandydata aplikacji do różnych projektów przyczynia się do tego, że rosną jego szanse na przyjęcie przez Organizację Goszczącą, która opracowała projekt.

Lucie i Cwieta uczestniczkami EVS we Włoszech

Lucie i Tzveta to dwie młode wolontariuszki, Francuzka i Bułgarka, które spotkały się w Borgomanero, w prowincji Novary, na północy Włoch.

„Wybrałam EVS, ponieważ chciałam zdobyć doświadczenie za granicą” - mówi Lucie. „Nie znałam EVS, wcześniej ubiegałam się o przyjęcie do programu Erasmus, ale niestety nie zakwalifikowałam się. Studiuję od trzech lat italianistykę i naprawdę bardzo mi zależało, by pojechać do Włoch. W końcu znalazłam ten projekt i wyjechałam. Nie rozczarowałam się nim. Podstawą naszej pracy jest promowanie EVS w szkołach, w trakcie imprez kulturalnych itd.” - kontynuuje Lucie. „Ale współpracujemy także ze stowarzyszeniem kobiet, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej oraz organizacjami działającymi na rzecz sprawiedliwego i solidarnego handlu”.

Także Tzveta jest zadowolona z pobytu we Włoszech. Po tym jak zdobyłam dyplom z prawa odczuwałam potrzebę zdobycia nowego doświadczenia przed rozpoczęciem prawdziwego życia zawodowego. „Ten wyjazd miał mi posłużyć w zrozumieniu, czy naprawdę chcę pracować w dziedzinie prawa. Krótko mówiąc, zrozumiałam, czym chcę się zajmować w swoim życiu”.

Lucie i Tzveta stworzyły także blog, by w oparciu o własne doświadczenia opowiedzieć o EVS. Czują się odmienione. „Czuję się silniejsza i bardziej niezależna i także utwierdzona w tym, co chcę robić w przyszłości” - stwierdza Tzveta . „EVS pozwolił im także poznać wiele osób i umożliwił podróżowanie po Włoszech”.

Korzyści z EVS

„To, co odróżnia EVS od innych programów, to ciągła opieka Organizacji Goszczącej nad wolontariuszem” - mówi Davide Vergnano, tutor Lucie i Tzvety.

Przyjmowany przez Organizację Goszczącą wolontariusz otrzymuje wyżywienie i mieszkanie oraz niewielkie miesięczne kieszonkowe. Nie chodzi tu jednak o pracę za wynagrodzeniem. Żeby pracować w ramach wolontariatu potrzebna jest silna motywacja.