Współczesne księżniczki

Artykuł opublikowany 12 kwietnia 2013
Artykuł opublikowany 12 kwietnia 2013
”Dawno, dawno temu, za górami i lasami, żyła w pięknym zamku, piękna księżniczka…” – zawsze to samo. Wszystko idealne, różowo-niebieskie. Już na samym początku, pomimo dreszczyku niepewności wiem, że Wiedźma przegra, a Księżniczka i Książę będą żyli razem długo i szczęśliwie.
Karmiona przez lata przygodami Kopciuszka i Królewny Śnieżki, stanowiłabym świetną pożywkę dla psychologów walczących pod banderą: ''nie przesładzajcie dzieciom życia mdławymi historyjkami, bo uwierzą, że czeka je taka przyszłość”.

Baśnie, bajki i pochodne zmieniają sposób postrzegania związkow damsko-męskich

Która z nas nie marzyła, żeby zamienić się w Kopciuszka? Jak śpiewa znana polska raperka: ''Jesteś księżniczką i traktuj siebie w tych kategoriach” (WdoWa). Bądź księżniczką, czekaj na księcia na białym rumaku. Siedź i pachnij. Nie ruszaj przypadkiem swoim książęcym pazurkiem, bo to On, idealny książę, przebywa góry, lasy, zabija smoka, wspina się na wieżę, całuje, wybudza ze 100-letniego singielstwa i bierze co swoje.

Kultura popularna tworzy takie kanony, szczególnie za pośrednictwem hollywoodzkich ''pseudorealistycznych” produkcji, takich jak ''Cinderella Story”, ''Pretty Woman'', ''Step Up”. Ich podstawowe składniki to: kobieta (''K’’; często biedna, ale z silną psychiką, lub bogata, ale ubezwłasnowolniona, zwykle śliczna) i mężczyzna (''M’’; bardzo biedny/bardzo bogaty, zwykle przystojny).Postępowanie: ponieważ K bardzo chce/nie chce się zakochać, wpada zupełnie przez przypadek na M. Miłość się rozwija. K/M przyłapuje M/K na czymś niegodnym. Ucieczka poszkodowanego. Pogoń (zwykle to M ściga K). Wszyscy się kochają i żyją długo i szczęśliwie. W tym wzorze może oczywiście dojść do wariacji i zmian niektórych elementów. Każdą komedię romantyczną można zamknąć w tym schemacie, który nijak ma się do rzeczywistości. Księżniczka musi bowiem wyjść przed zamczysko ( czasem też zdarza jej się zapłacić za siebie rachunek…), inaczej ryzykuje, że książę nie odnajdzie jej, mimo że drogę zna. Równouprawnienie… zapomnijcie o bajkach.

Bajkowe motywy pojawiają się we współczesnej kulturze pod różnymi postaciami, od kampanii reklamowych. po przemysł porno.

Różne rodzaje księżniczek

Są takie dziewczyny jak ja, które straciły nadzieję, na przeniknięcie bajki do rzeczywistości, ale są też takie, które ciągle czują się księżniczkami. Największy zastęp stanowią te w grupie wiekowej 3-5, spotykane na Balu Przedszkolaka. Nieszkodliwe. Mają szansę wyrosnąć na porządne, zwykłe, niezmanierowane dziewczyny. Do innej kategorii należą te, które stać na to, żeby czuć się królewnami. Dalekie są od bankructwa dzięki zamożnym rodzicom, towarzyszy im samozadowolenie i przystojny chłopak. Zazdrościmy im beztroski. I na koniec grupa różowo-plastikowych, samozwańczych królewien. Ich zachowanie ogranicza się tylko do jednej strony monarszego savoir-vivre’u, potrafią (się) rządzić. Nasz swojski, polski rynek show biznesu widział już wiele takich jak Jola Rutowicz – była uczestniczka  Big Brothera, panująca swego czasu na polskich salonach i ekranach telewizyjnych, w towarzystwie różowego, pluszowego jednorożca.

Ja należę do tych, które wciąż czytają ''Księżniczkę na ziarnku grochu” do poduszki. Obawiam się, czy w dzisiejszym świecie przetrwają prawdziwi, dzielni książęta na białym koniu. A także, czy medialne księżniczki, zechcą wrócić do swoich bajek i przestaną męczyć nasze oczy i uszy. Ale głowy do  góry, prawdziwe księżniczki i  książęta, niech nie pospadają Wam korony!

Fot.: Glówne oraz w tekście: (cc) tinyfroglet ; (cc)  Daniela Brown Photography/Flickr