Wszystko płynie

Artykuł opublikowany 6 listopada 2006
opublikowano w społeczności
Artykuł opublikowany 6 listopada 2006

Z przykrością stwierdzam, że ten artykuł nie został jeszcze poddany edycji i nie jest jeszcze opublikowany w żadnej grupie.

Pustynie, rzeki, słone jeziora.. Ukryte w najróżniejszych zakątkach Europy.

El Río Tinto en España - Foto, Sml!-Flickr

Rzeka Tinto, Hiszpania

Płynąca przez południe Hiszpanii rzeka Tinto ma swoje źródło w kopalni miedzi. Dzięki temu woda w niej ma kolor czerwonego wina i stąd jej nazwa - "Rio Tinto", czyli Czerwona Rzeka. Woda w niej nie jest zanieczyszczona, jednak tylko nieliczne bakterie i grzyby są w stanie przeżyć w takich warunkach. Aby zobaczyć tę niezwykłą rzekę należy pojechać kopalnianą kolejką Nerva (Huelva), zbudowaną w XIX przez korzystających z kopalni Anglików.

El desierto en Assuán, Egipto - Foto, DrFloyd-FlickrFot.: Sml - Flickr

Pustynia Asuan w Egipcie

Pustynie stanowią 90% powierzchni Egiptu. Położona blisko Nilu pustynia Asuan ma miedziany kolor, który rozjaśnia się wraz z nadejściem zmierzchu.

Gargantas de Plitvice cerca de Zagreb, Croacia - Foto, Nóra FarkasFot.: DrFloyd - Flickr, Asuán

Park Krajobrazowy Plitvice, Chorwacja

Niezwykły kompleks jezior w Plitvicach, koło Zagrzebia to 16 tarasowo położonych jezior, połączonych ze sobą wodospadami i kaskadami. Plitvice są najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem na Bałkanach. Około południa woda staje się turkusowa i jeziora wyglądają jak laguny na Karaibach. Od 1979 roku Plitvice znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

Isla de los Conejos, frente a las costas de Líbano - Foto, Perrine MalaudFot.: Nóra Farkas, Budapest

Wyspa Conejos, Liban

Przybijając do wybrzeża Libanu, najbardziej zielonego kraju Środkowego Wschodu, mijamy najpierw wyspę Conejos. Wyspa oprócz cudownych piaszczystych plaży ma wiele źródeł słodkiej wody. W czasach gdy była francuskim protektoratem, hodowano tam króliki na polowania.

lagunas en Cracovia, Polonia - Foto, Jan ScharlauFot.: Perrine Malaud, Bejrut

Zalew na Zakrzówku, Kraków, Polska

Mieszkańcy Krakowa lubią uciekać przed letnimi upałami na Zakrzówek, gdzie mogą kąpać się w głębokim na 40 metrów zalewie powstałym w dawnej kopalni. Co najlepsze - spacer z centrum nad zalew zajmuje zaledwie 20 minut.

Desierto y aguas saladas en Chott El Herid, Túnez - Foto, ValeO - FlickrFot.: Jan Scharlau, Berlín

Pustynie i słone jeziora w Chott El Herid, Tunezja

Chott El Herid to wyjątkowo dziwne miejsce u brzegów Sahary. Liczne suche i słone jeziora tworzą miraże i płytkie baseny w zmieniających się kolorach (czerwonym, czarnym, różowym…) Żadne życie nie ma tu szans, kwitną jedynie piękne acz kamienne róże pustyni.

Gargantas del Verdon, Francia - Foto, Jan ScharlauFot.: ValeO - Flickr, Tunezja

Przełom Verdon, Francja

Trzy godziny drogi od Nicei samotny podróżny napotka kanion Verdon. Rzeźbiony przez rzekę przez wieki, dziś można przepłynąć kajakiem w jeden dzień.

Costas de Lituania - Foto, Michal DrabFot.: Jan Scharlau, Berlín

Wydmy na Litwie

Litewskie wybrzeże jest usiane wielkimi wydmami, które przez wieki poważnie zagrażały mieszkańcom strefy nadbrzeżnej. W XIX wieku masowy wyrąb lasów powstrzymał wydmy przed wdzieraniem się w głąb kraju. Dziś stanowią zagrożenie osuwając się do morza.

Desierto de Tabernas - Foto, Egaldu - FlickrFot.: Michal Drab, Bratysława

Pustynia Tabernas, Hiszpania

Niedaleko Almerii, w południowo-wschodniej Andaluzji, znajduje się jedyna “oficjalna” pustynia w Europie. Wielokrotnie w latach 60. i 70. udawała dziki zachód w amerykańskich westernach z gwiazdami jak John Wayne i Sergio Leone. Do dziś zachowały się dekoracje z planów filmowych i można je zwiedzać.

Fot.: Egaldu - Flickr, Almería