WYDARZYŁO SIĘ NA BAŁKANACH. PRZEGLĄD TYGODNIA 31.03-06.04

Artykuł opublikowany 7 kwietnia 2008
Artykuł opublikowany 7 kwietnia 2008
CHORWACJA: Chorwacja w NATO Chorwacja może być zadowolona z zakończonego w piątek szczytu NATO w Bukareszcie, albowiem wraz z Albanią stała się jego oficjalnym członkiem. Od początku trwania szczytu dyplomaci Paktu Północnoatlantyckiego unikali odpowiedzi na pytania chorwackich dziennikarzy o przyjęcie Chorwacji do grona członków organizacji.
Niemniej jednak pewne było, iż przedstawiciele władz Chorwacji takie zaproszenie dostaną. Oficjalną decyzję o przyjęciu Chorwacji i Albanii do NATO ogłosił Sekretarz Generalny NATO Jaap de Hoop Scheefer. Prezydent Chorwacji Stjepan Mešić oraz premier Ivo Sanader w uroczystej oprawie zasiedli do stołu Rady NATO dołączając do 26 przywódców państw członkowskich. Szczególnie serdecznie przywitali się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Georgem Bushem oraz premierem Wielkiej Brytanii Gordonem Brownem. „Jest to dla mnie wielki zaszczyt, iż mogę was powitać. Wasze przystąpienie do NATO jest doniosłym wydarzeniem również dlatego że przychodzicie do nas z regionu, który jeszcze przed kilkoma lat dotknięty był konfliktem zbrojnym. Członkostwo w NATO oznacza także wielką odpowiedzialność. Każde państwo wnosi nowe wartości i powinno przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa. Patrząc na wasze dotychczasowe działania, wiemy że możemy na was liczyć” powiedział Sekretarz Generalny NATO Jaap de Hoop Sheefer. Podczas uroczystości premier Albanii Salija Berishu nie mógł powstrzymać łez. „Dziękuję wam. Dziękuję. To jest cud.” powiedział.

BOŚNIA I HERCEGOWINA:__

IMGA0133.JPGMiędzynarodowy Dzień Wiedzy o Zagrożeniu Minami i Pomocy przy Rozminowywaniu w Bośni i Hercegowinie Symbolicznym spacerem ambasadorów, przedstawicieli państw, organizacji międzynarodowych, stowarzyszeń miłośników gór oraz studentów z Bośni i Hercegowiny, po jaskiniach Bijambare niedaleko Sarajewa, został uczczony Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Zagrożeniu Minami i Pomocy przy Rozminowywaniu. Przedstawicielka ONZ Christine McNab, wskazała, do niedawna jeszcze zaminowany teren jaskiń Bijambare, jako przykład udanego wykorzystania potencjału turystycznego rozminowanego terenu. Bośnia i Hercegowina jest najbardziej zaminowanym państwem w Europie. Pod minami znajduje się 1700 kilometrów kwadratowych powierzchni, czyli około 3,2 % terytorium kraju. Według zeszłorocznych badań, zostało zidentyfikowanych 1 631 niebezpiecznych punktów, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo 900 000 osób. Bośnia i Hercegowina jest przez to jednym z niebezpieczniejszych miejsc na świecie, co ma negatywne skutki na gospodarczy rozwój kraju. W tym roku w BiH w wyniku wybuchu min zginęło osiem osób, w tym trzech saperów. „Wszystkie pola minowe są oznaczone i znajdują się pod kontrolą. Istotnym problemem są pojedyncze miny. W wyniku takiej pojedynczej miny, niedawno w Ustiprače zginęło dwóch policjantów i jeden cywil” powiedział Dušan Gavran, dyrektor BH MAC (BH Mine Action Center). Ocenia się, że potrzebne jest około 80 milionów marek bośniackich, aby całkowicie oczyścić kraj z min do 2019 roku.

DSCN1553.JPG __ SERBIA:__

Kiedy UNMIK zakończy misję w Kosowie?

Kosowskie media poinformowały, że UNMIK zamierza zakończyć swoją misję w Kosowie po 15 czerwca, kiedy to ma wejść w życie konstytucja nowo powstałego państwa. Dowódcy Misji Tymczasowej Administracji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kosowie nie podają żadnych dokładnych informacji dotyczących zakończenia misji na tym terenie. Decyzja uzależniona jest od sytuacji w regionie po 15 czerwca oraz postanowień Unii Europejskiej. Coraz częściej słyszy się głosy, że w związku z ogłoszeniem 17 lutego przez Kosowo niepodległości oraz uznania jej przez 37 państw, władzę w kraju powinni przejąć Kosowarzy, zwłaszcza po wejściu w życie konstytucji. Wszystko wskazuje na to, że po 15 czerwca zmieni się charakter obecności misji ONZ w Kosowie. Według anonimowych źródeł, ONZ podobnie jak w innych państwach będzie reprezentowana przez Kancelarię z siedzibą w Prisztinie. Prawdopodobnie po wprowadzeniu konstytucji UNMIK zacznie opuszczać Kosowo, robiąc tym samym miejsce misji Unii Europejskiej. Serbowie z Kosowa oraz Serbia odrzucają współpracę z misją UE, ponieważ jej obecność na tym terenie będzie odbywać się bez zgody ONZ.